forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

OKTAY EKŞİ BASIN KONSEYİ BAŞKANLIĞI'NDAN 'GÜVENOYU' ALMAK İÇİN İSTİFA ETTİ

Aktif .

oktay_eksi272Başbakan Erdoğan ve bazı bakanlar için 'analarını satan zihniyet' ifadesini kullanan Oktay Ekşi'nin, Hürriyet Gazetesi başyazarlığı görevinden sonra Basın Konseyi Başkanlığı'ndan da istifa etmesi gündemde. Ekşi, 'güven oyu' istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti Grubu'nda yaptığı konuşmada 100 bin TL'lik tazminat davası da açtığı Oktay Ekşi'ye tepki göstermiş, Basın Konseyi'ne de çağrı yaparak "Onu tardedin " demişti.

Oktay EKşi'nin istifa çağrılarına karşı, 'İstifa etmedim. Basın Konseyi'nden güven oyu istedim." diye açıklama yaptı.

ALBAYRAK: EKŞİ GİDENE KADAR YOKUM

Öte yandan, Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi ve Türkiye gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Konsey Başkanı Oktay Ekşi görevinden ayrılarak yeni yönetim teşekkül edinceye kadar toplantılara katılmama kararı aldığını bildirdi.

Albayrak, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: "Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi olarak, Sayın Oktay Ekşi’nin bir makalesinde kullandığı ifadelerin, Basın Konseyinin yıllardır savunduğu ilkeli yayıncılıkla bağdaşmadığı kanaatindeyim.

Bu sebeple, Basın Konseyinin daha fazla yıpranmaması ve medyamızda etik anlayışın gelişmesi fonksiyonunu kaybetmemesi için Sayın Ekşi, Basın Konseyi Başkanlığı görevinden ayrılarak yeni bir yönetim teşekkül edinceye kadar Basın Konseyi Yüksek Kurulu toplantılarına katılmayacağımı, kurumumu temsilen başka bir görevli de tayin etmeyeceğimi saygı ile arz ederim."

YÜKSEK KURUL EKŞİ'YE UYARI VERDİ

Oktay Ekşi'nin durumunu görüşmek üzere toplanan Basın Konseyi Yönetim Kurulu, Ekşi'nin yazısıyla ilgili uyarı kararı verdi.

DKM ARŞİVİ