forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

OKTAY EKŞİ, WAPS'A KENDİSİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTIRDI.. NEPAL BASIN KONSEYİ BİLE TARTIŞMAYA KATILDI

Aktif .

waps25 Ekim'de Nepal'de toplanan Oktay Ekşi'nin de yönetim kurulu üyeliği yaptığı Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) Türkiye'de medya ve ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğunu açıkladı. Oktay Ekşi'ye özel vurgunun yapıldığı açıklamada bakın hangi konulara değinildi...


2002 ve 2006 yılları arasında WAPS başkanlığı yapan Oktay Ekşi şu anda da kuruluşun mali işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini yapmakta. (http://www.wapconline.org/)

WAPS'ın14 üyesi var. İşte üyeler...

Media Council of Tanzania, Media Council of Kenya, Independent Media Council of Uganda, Media Council of Zimbabwe, Media Council of Malawi, Swaziland Media Complain Comission, Media Council of Zambia, Honolulu Commnunity Media Council, Bangladesh Press Council, Press Council of India, Azerbaijan Press Council, Nepal Press Council, Turkish Press Council, Turkish Republic of Northern Cyprus...


WAPC Genel Sekreteri Chris Conybare imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

DÜNYA BASIN KONSEYLERİ BİRLİĞİ (WAPC) TÜRKİYE’DE MEDYA VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN TEHDİT ALTINDA OLDUĞUNU DEKLARE EDER

Dünya Basın Konseyleri Birliği’nin (WAPC), Pokhara / Nepal’de 25 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında, Türkiye’de medya ve ifade özgürlüğüne ilişkin endişe verici raporlar sunulmuştur.

Türkiye’de gazeteci ve yazarlar aleyhine 5.000’den fazla soruşturma başlatılmıştır. En az 46 gazeteci ve yazar hapse atılmıştır ve birçoğu tutuklu olarak duruşmaları yapılmadan veya hüküm giymeden hapiste bulunmaktadır. Hapisteki gazeteciler arasında, hüküm giymeden veya teminatla salıverilmeden, iki senedir uzun süredir tutuklu olan Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’da bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de, gazeteciler ve yazarlar aleyhine 700’den fazla ceza kovuşturması yapılmaktadır. Hükümet ve siyaset baskısı Bekir Coşkun’un da aralarında bulunduğu gazetecilerin işten çıkartılmasına sebep olmuştur.

Yalnızca birkaç gün önce hükümet baskısı ve siyasi baskı, hükümet hakkında eleştirel bir yazı yazan Oktay Ekşi’nin gazetesinden istifasına sebep olmuştur. Oktay Ekşi 1974 yılından beri Hürriyet Gazetesi’nde siyasi konularda makaleler yazıyordu.

Buna ek olarak, vergi yasası Doğan Medya Grubu’na 3,5 Milyar Doların üzerinde bir vergi cezası uygulanması için kullanılmış ve bu durum tüm medya organlarında caydırıcı bir etki yaratmıştır. Ayrıca Türkiye’de Bilgi Edinme Hakkı Yasası uygulanmıyor veya göz ardı ediliyor.

Tüm bu ceza soruşturmaları/davaları, gazeteci ve yazarların hapse atılması, hükümetin eleştirilmesine karşı engelleyici yaptırımlar ve devlet gücünün medyayı baskı altına almak için kullanılması kurumsallaşmamış bir demokrasinin birer göstergesidir ve temel insan haklarına saygısızlıktır.
“Herkesin kanaat ve ifade özgürlüğüne hakkı vardır; bu hak, müdahale olmaksızın kanaat taşıma ve herhangi bir yoldan ve ülke sınırlarını gözetmeksizin bilgi ve fikirlere ulaşmaya çalışma, onları edinme ve yayma serbestliğini de kapsar.” (İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 19)

Oktay Ekşi’yle ilgili olarak açıkça belirtmek isteriz ki, Sayın Ekşi uzun süredir Dünya Basın Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Basın Konseyi Başkanıdır. Kendisinin WAPC’nin içinde bulunmasından onur duyuyoruz ve yasal sınırlar içindeki eleştirilerine karşı ağır hükümet baskısını kınıyoruz. Kendisinin Türkiye Basın Konseyi Başkanlığına devam etmesini ve WAPC çalışmalarına katılmasını destekliyoruz.

Türkiye’nin parlak bir geleceğe sahip olma olasılığı var. Ancak şu anda izlenen yol, karanlığa ve ülkeler arasında daha düşük rollere itecek nitelikte.
Türk Hükümeti’ne ve halkına demokratik idealleri yükseltmeye ve insan hakları desteklemeyle çağırıyoruz. Sırada hapisteki gazeteci ve yazarların salıverilmesi ve yargılamaların hızlı biçimde sonuçlandırılması var. Bunun ardından ceza yasasının genel kabul gören demokratik standartlar çerçevesinde gözden geçirilmesi ve ifade özgürlüğünün, sınırlandırılması yerine, genişletilmesi gerekir. (http://www.basinkonseyi.org.tr)

OKTAY EKŞİ'YE NEPAL'DEN DE DESTEK

WAPS üyesi Nepal Basın Konseyi de bir açıklama yaptı.

Basın Konseyi'nin internet sitesinde yayınlanan açıklama şöyle...

NEPAL BASIN KONSEYİ AÇIKLAMASI

Nepal Basın Konseyi, Türkiye’de medya özgürlüğüne yönelik saldırılardan ve özellikle hükümetin iktidarla olan AKP’nin eleştirel seslere tahammülsüzlüğünden endişe duymaktadır. Bir Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) üyesi olan Nepal Basın Konseyi özellikle son saldırının, WAPC’nin saymanı olan ve daha önce de başkanlığını yürütmüş olan deneyimli gazeteci Oktay Ekşi’ye yapılmış olmasından dolayı endişe duymaktadır.

Nepal Basın Konseyi Türkiye’de hükümetin basına tahammülsüzlüğüne ilişkin raporlardan kaygı duymakta ve hükümetten (veya hükümet dışı taraflardan) kalemin güç ve baskı yoluyla susturulması girişimlerinin karşısındadır. Biz ayrıca, uluslararası medya özgürlüğü savunucuların da acilen Türkiye’deki durumla ilgilenmeye davet ediyoruz.

Kishor Shresta
Nepal Basın Konseyi

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN