forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

GAZETECİLİKTE YENİ BİR DÖNEM: İPAD GAZETESİ GELİYOR...

Aktif .

ipad_gazeteDünyanın en büyük medya baronu Rupert Murdoch ve Apple’ın kurucusu Steve Jobs, iPad bilgisayara özel ilk dijital gazeteyi kurmak için ortak proje geliştirdi.
Jobs ve Murdoch arasındaki bu ortaklık, Apple ve News Corporotion firmaları arasındaki olası yeni medya projelerinin de işareti kabul ediliyor. İki firma arasında aylardır hazırlığı yapılan ve sadece iPad bilgisayar için özel olarak tasarlanan dijital gazetenin ismiyse Daily (Günlük) olacak. ABD medyasına sızan bilgilere göre medyada yeni bir sayfa açacak dijital gazete, bu ay sonundan itibaren iPad’lerden indirilebilecek, 2011 yılında da günlük olarak yayınlanacak. iPad kullanıcıları bu gazeteyi her gün bilgisayarlarına indirip okuyabilecek. Altyapısı gizlice kurulan New York merkezli gazete bir bilgisayar için hazırlanmış ilk gazete olacak. Yeni gazetenin basılı veya diğer bilgisayarlarca görüntülenebilen edisyonları da olmayacak. Ancak iPad formatındaki diğer bilgisayarların kullanıcıları da bu gazeteyi okuyabilecek.

HAFTALIK MALİYETİ 0.99 DOLAR

Dağıtım ve basım masrafları olmayan ve içeriği 100 gazeteci tarafından hazırlanacak 62 sayfalık yeni gazetenin haftalık maliyeti ise 0.99 dolar olacak. Dijital medyayı daha aktif ve kazançlı hale getirmek için uzun zamandır azimli bir çalışma yürüttüğü bilinen 79 yaşındaki Murdoch’un, iPad gazetesi açılımıyla medyada yeni bir mücadele sahası oluşturmaya çalıştığı söyleniyor. İlk dijital gazetenin genel yayın yönetiminin ise Murdoch’un yeni yıldızı New York Post editörü Jesse Angelo olacağı konuşuluyor.

FINANCIAL TIMES

Gazeteden gazetecilere iPad ikramiyesi

İngiliz Financial Times Gazetesi, bütün çalışanlarına iPad almaları için 480 dolarlık ikramiye verdi. İkramiye önümüzdeki yıl temmuz ayına kadar kullanılmak üzere verildi. Böylece gazete çalışanları dilerlerse, iPad2’nin çıkışını da bekleyebilecek.

DKM ARŞİVİ