forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TÜRKİYE'YE SİBER KALKAN GELİYOR...

Aktif .

siber_saldiriHükümet, Wikileaks olayının ardından, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne de giren “siber tehdit” konusunda yasa hazırlıyor. Üzerinde çalışılan kanun taslağı’na göre, Türkiye’de Başbakan’ın Başkanlığında Ulusal Bilgi Güvenliği Kurulu oluşturulacak.

Milliyet'in haberine göre Kurul, devletin güvenliğini tehlikeye sokabilecek veya devlet aleyhine kullanılabilecek her türlü bilgiyi, üretim, kullanım, işlenme saklama, nakletme ve imha sırasında yetkisiz kişilerin elektronik müdahalesine karşı önlem alacak. Kurulacak özel güvenlik merkezi savunma stratejilerinin yanısıra siber saldırı senaryolarını uygulamaya sokacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, milletvekillerinin soruları üzerine TBMM’ye 1 Aralık 2010 tarihinde gönderdiği yazıda, Türkiye’de siber güvenlik konusunda çalışmalar yürütüldüğünü belirtirken, “Siber güvenlik olarak da adlandırılabilecek olan bu konuda TÜBİTAK gibi, diğer kamu ve kuruluşlarının da önemli çalışmaları mevcuttur” dedi.

Alınan bilgilere göre, siber yasa taslağı Başbakanlık’ın koordinasyonunda, aralarında TÜBİTAK’ın da yer aldığı kamu kurum ve kuruluşlarınca hazırlandı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN