forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TÜRKÇE KONUŞAN ÜLKELERİN MEDYA TEMSİLCİLERİ ANKARA'DA BİRARAYA GELİYOR

Aktif .

turkcekonusalulkelerBaşbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi  tarafından Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu Ankara'da düzenleniyor. 21-22 Aralık 2010 tarihlerinde Rixos Grand Ankara'da gerçekleştirilecek Forum'a Türkçe konuşan ülkelerin medya temsilcileri katılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması beklenen forumda Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya birer konuşma yapacaklar. Ayrıca BYEGM'nin tanıtımını içeren film gösterimi ve BYEGM arşivinden derlenen fotoğraflardan oluşan sergi açılışı gerçekleştirilecek.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Ülkemizi basın ile ilgili konularda bir referans merkez haline getirmek ve kardeş ve komşu ülkelerle basın alanında işbirliği platformları oluşturmak konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemiz basını kadar diğer coğrafyalar basını için de hizmet sunan bir kurumu olma gayreti içersindeyiz." dedi.

Forumun 1. oturumunda "Küreselleşme Sürecinde Medyanın Demokratikleşmeye Etkisi" konusu işlenecek. Başkanlığını Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'in yapacağı oturumda, Prof. Dr. Haluk Şahin, "Yeni İletişim Ortamı ve Demokrasi", Kazakistan Aykın Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nurtöre Jüsip "Demokratik Toplumun İnşasında Medyanın Rolü", TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Küreselleşme Sürecinde Kamu Yayıncılığı Hizmeti" NTV Eski Genel Yayın Yönetmeni Nuri Çolakoğlu, "Küreselleşme Sürecinde Özel Radyo ve Televizyon Yayıncılığı", RTÜK Üst Kurul Üyesi Dr. Abdulvahap Darendeli, "Medya ve Hukuk: İletişim Özgürlüğü ve Sınırları", Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, "Medya ve Etik: Meslek İlkeleri ve Toplumsal Sorumluluk" başlıklı bildirilerini sunacaklar.

Başkanlığını Başbakan Başdanışmanı Savaş Ş. Barkçin'in yapacağı 2. oturumda "Türk Dünyasında Ekonomik, Sosyal ve Kültürel İşbirliğinin Geliştirilmesinde Medya ve STK'ların Rolü" konusu işlenecek. TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya'nın açılış konuşması yapacağı otumda Medya Derneği Başkanı Salih Memecan "Küreselleşmenin Beraberinde Getirdiği Yeni Global Medya Düzeni ve STK'lar", Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel Medya, Kamuoyu ve Sivil Toplum Örgütleri", TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov "Toplumlar arası Kültürel Etkileşimde Medya ve Sivil Toplum Örgütlerinin Etkisi" konularında görüşlerini paylaşacaklar.

Forumun ilk gününün sonunda katılımcılara ve konuklara Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu tarafından müzik dinletisi sunulacak.

Forumun 2. gününde yapılacak 3. oturumda "Türk Dünyasında Medya" konusu işlenecek. Başkanlığını Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkan Uğur Dai'nin yapacağı oturumun konuşmacıları ve bildiri başlıkları şunlar: Türkmenistan Televizyonu Müdür Yardımcısı Bayramgılıç Yazgılıcov " Türkmenistan'da Medya Ortamı; Sorunlar ve Çözüm Önerileri", Kırgız Kabar Haber Ajansı Genel Müdürü Cırgalbek Turdukocoev "Kırgızistan'da Medya Ortamı; Sorunlar ve Çözüm Önerileri", Özbekistan Büyükelçiliği 1. Sekreteri İslam Kerimov "Özbekistan'da Medya Ortamı; Sorunlar ve Çözüm Önerileri", Dış Basın Birliği Başkanı Fevzi Tanpınar "KKTC'de Medya Ortamı; Sorunlar ve Çözüm Önerileri", Star Gazetesi Yazarı Ergun Babahan "Türkiye'de Medya Ortamı; Sorunlar ve Çözüm Önerileri" Azerbaycan Metbuat Şurası Başkanı Eflatun Amaşov "Azerbaycan'da Medya Ortamı; Sorunlar ve Çözüm Önerileri", Kazakistan 31. Kanal Genel Müdürü Nurcan Muhammedjanova "Kazakistan'da Medya Ortamı; Sorunlar ve Çözüm Önerileri."

Forumun 4. oturumunun başkanlığını Kamu Diplomasi Koordinatörü Doç. Dr. İbrahim Kalın gerçekleştirecek. "Medyanın Kamu Diplomasisi Rolü: Türkçe Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Platformu" konulu bu oturumda Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu "Toplumsal Etkileşimin Sağlanmasında Kamu Diplomasisi Aracı Olarak Medyanın Rolü", Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı "Türkçe Konuşan Ülkeler Arasındaki İşbirliğinin Geliştirilmesinde Kamu Diplomasisine Düşen Görevler", Anadolu Ajansı Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi "Türkçe Konuşan Ülkeler Arasında Medya Alanında Yeni İşbirliklerinin Geliştirilmesi, Ortak Yayın İçeriklerinin Hazırlanması ve Paylaşılması" KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Atun Türkçe Konuşan Ülkeler Medya Konseyi: Toplumlar Arası Kültürel, Sosyal ve Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Nasıl Bir Rol Oynayabilir?" konulu bildirilerini sunacaklar.

Foruma katılan medya temsilcileri, 23- 24 Aralık tarihlerinde Ankara ve İstanbul'da düzenlenecek gezi ve inceleme programına katıldıktan sonra 25 Aralık'ta ülkelerine dönecek.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN