forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HRANT DİNK ÖLÜMÜNÜN 4'ÜNCÜ YILINDA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE ANILDI

Aktif .

hrantdink_anmaUğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün dördüncü yılında, öldürüldüğü yerde anıldı.  Anmaya katılanların ortak talebi, faili meçhul kalmış siyasi cinayetlerin aydınlatılması, adaletin gerçekleşmesi.

Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde saat 15.00 sıralarında, genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi'nin Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki binası önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Hrant Dink'in ölümünün dördüncü yılında, "Hrant'ın Arkadaşları" gazetecinin öldürüldüğü yer ve saatte biraraya geldi.

Törene katılanlar, Agos Gazetesi binasının önünde Dink'in öldürüldüğü yere, kalp şeklindeki çelenge kırmızı karanfiller bırakarak mum yaktı; ''4 yıldır yargı yok'', ''4 yıldır meclis yok'' yazılı dövizler taşıdı; "Hepimiz Hrantız", "Hrant için Adelet" ve "Katiller halk hesap verecek" sloganları attı.

Anma törenlerine katılmak isteyen çeşitli gruplar Taksim Meydanı ve Cevahir Alışveriş Merkezi önünde toplandı. Gruplar eş zamanlı olarak saat 13.30 sıralarında Agos Gazetesi'nin önüne doğru yürüyüşe geçti. Sanatçı Mustafa Alabora'nın da aralarında bulunduğu bir grup da Taksim'den Agos gazetesinin önüne yürüdü.

Öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi, gazetenin balkonundan bir konuşma yaptı. Dink'in eşi Rakel Dink konuşma yapmazken AGOS'un penceresinden kalabalığı selamladı.Tören nedeniyle Halaskargazi Caddesi araç trafiğine kapatıldı.

Anma töreni, Hrant Dink'in sesiyle, sözleriyle başladı. Dink konuşmasında, Fransa'da yaşayan ancak her yıl üç, Sivas'taki köyüne giden 70 yaşındaki Beatris Hanım'ın yıllar önce terk ettiği köyünde ölümünden sonra yaşadıklarını anlatıyordu.

Beatris Hanım'ın ölümünden sonra Dink'e haber gelmiş, Dink Beatris Hanım'ın kızına ulaşmış, kızı da cenazeyi almak üzere Sivas'a gitmiş ancak ertesi gün kendisini ağlayarak aramıştı.

"Beatris Hanım'ın kızı, 'Ağabey, ben getireceğim cenazeyi ama burada bir amca var, bir şeyler diyor' dedi ve telefonu ağlayarak amcaya verdi. Kızdım amcaya 'Neden ağlatıyorsun kızı' dedim. 'Oğlum' dedi 'Bir şey demedim... Kızım anandır, malındır ama bana sorarsan bırak kalsın, burada gömülsün... Su çatlağını buldu' dedim'. Ben işte o anda döküldüm. Anadolu insanının ürettiği bu deyişten, bu algılamadan döküldüm. Evet, su çatlağını bulmuştu."

Hrant Dink, bu sözlerinin ardından konuşmasına, "Evet, Ermenilerin bu toprakta gözü var çünkü kökümüz burada. Gözümüz var ama alıp gitmek için değil, dibine girmek için" diye devam ediyordu.

Faili meçhul bırakılan siyasi cinayetlerle öldürülenlerin ailelerinin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu üyeleri de törene katıldı. Nükhet İpekçi, faili meçhul bırakılan siyasi cinayetlerle öldürülen Kemal Türkler, Ahmet Kaya, Sabahattin Ali, Orhan Yavuz, Doğan Öz, Necdet Bulut, Akın Özdemir, Abdi İpekçi, Cevat Yurdakul, Cavit Orhan Tütengil, Ümit Kaftancıoğlu, Sevinç Özgüner, Mehmet Zeki Tekiner, İlhan Erdost, Metin Göktepe, Necip Hablemitoğlu, Yusuf Ekinci, Yasemin Cebenoyan, Onat Kutlar, Hasan Ocak, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Musa Anter, Uğur Mumcu, Nesimi Çimen, Behçet Aysan, Metin Altıok'un aileleri adına bir konuşma yaptı.

Öldürülen Milliyet Gazetesinin genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi konuşmasında Hrant Dink'in "Ben büstleri sevmiyorum, ben insanları seviyorum" sözünü tekrarladı. Faili meçhul bırakılmış siyasi cinayetlerin bir an önce aydınlatılmasını istedi. İpekçi, "Biz tek tek katillerin peşinde değiliz. Ancak bu cinayetlerin birer insanlık suçu olduğunu biliyor ve adaletin bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz" dedi.

Hrant Dink Cinayeti davası avukatları ise iki gün önce 31 kişinin soruşturulması için yeniden dilekçe verdiklerini hatırlattılar.

Törenin sonunda kalabalık, 7 Şubat'ta saat 10.00'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde görülecek Hrant Dink Cinayeti davasında buluşmak üzere ayrıldı. (Bianet.org)

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN