forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ABDİ İPEKÇİ ÖLÜMÜNÜN 32. YILINDA ANILDI

Aktif .

ETİKETLER:Abdi İpekçi
Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarıyken, 1979 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Abdi İpekçi, ölümünün 32. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Abdi İpekçi’yi bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle andıklarını söyledi.

Erinç, gazetecilerin örgütlenmesi ve basın yayın meslek ilkelerinin yaşama geçirilmesi konusunda büyük emek veren İpekçi’nin, pek çok sendika ve cemiyette üst düzey sorumluluklar aldığını ve toplu sözleşmelerin ilk imzalanışına öncülük ettiğini belirtti.

1979 yılında öldürülen Abdi İpekçi’nin, öldürülen 14. gazeteci olduğunu belirten Orhan Erinç, "Yani 70 yılda 14 gazeteci kaybetmiştik. 1979’dan bu yana geçen 32 yılda 49 meslektaşımızı, aynı aşağılık saldırılar sonucunda kaybettik. O zaman, sadece tetikçinin yakalanmasıyla yetinmeyip, arkasındaki güçlere de ulaşma olanağı bulabilseydik, daha sonra aramızdan alınan Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu gibi meslektaşlarımızı da kaybetmeyebilirdik" dedi.

Geçen 32 yıllık süreçte tetikçinin arkasındaki karanlık güçlerin bulunamadığına dikkat çeken Erinç, "Duyduğumuz hıncı, kızgınlığı bugün burada bir kez daha yineliyoruz ve zaman aşımının arkasına saklanan karanlık güçlerin, hiç olmazsa gazetecilik çabalarıyla ortaya çıkarılması konusunda meslektaşlarımızın da katkılarını bekliyoruz" diye konuştu.


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN