forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TRT HABER'DE CUMHURİYET GAZETESİ BELGESELİ...

Aktif .

cumhuriyet_soruCumhuriyet gazetesinin editoryal tarihini anlatan Siyah-Beyaz belgeseli “Hadi Devrim Yapalım” başlığıyla TRT Haber ekranlarına geliyor...- Darbe denmeyen 27 Mayıs, aydınlık bir adım, beyaz bir devrim gazeteye göre.
- “Cici demokrasi”, “sandıksal demokrasi” diyerek yapılan alaylar…
- Hasan Cemal, gazete içine uzanan, Demirel hükümetine yönelik darbe girişiminin hedefini anlatıyor.
- Darbe planına göre Uğur Mumcu, İlhan Selçuk hangi bakanlığa geleceklerdi? Mehmet Barlas açıklıyor.
- 12 Mart muhtırasına ilk destek mesajı hangi devrimci örgütten geldi?
- 12 eylülün cinayetlerle, katliamlarla döşenen kanlı yolunda yaşananlar…!
- Talat Aydemir ile Kenan Evren arasında ne fark vardır?
- Gazete ne zaman 12 eylül rejimine dik durmaya başladı?

Siyah-Beyaz’ın Üçüncü bölümü 3 Şubat Perşembe, Saat 20.20’de, TRT Haber’de.

Hasan CEMAL:
27 mayıs’a darbe denmez gazetede.

Avni ÖZGÜREL:
Türkiye deki sol siyasetin ve uç akımlarının kıblesi haline geldi zaman içinde gazete. Ülkenin sosyalist aydınlarının yer bulmak istediği bir gazete haline geldi. 27 mayıstan sonra yeni dönemin şekillenmesinde de fevkalade etkindir.

Besim DELLALOĞLU:
Talat Aydemir ile Kenan Evren arasında ne fark vardır? diye sorsak, Kenan Evren olduğunuz zaman başarılmış, konsolide olmuş bir darbeyi gerçekleştirdiğiniz zaman Cumhurbaşkanı olabiliyorsunuz. Ama başarılı olamamış bir darbenin müsebbibiyseniz tutuklanıyorsunuz, hatta idam edilebiliyorsunuz.

Okay GÖNENSİN:
Cici demokrasi bir oyundur ve sandık sürekli olarak sadece sağ iktidarlara çalışır. Sağ iktidarla sandık yoluyla mücadele edilemez. Ancak açıkça söyleyelim askeri müdahaleler bu sağ iktidarı yola getirir. Yön, Devrim hareketinin ana felsefesi buydu.

Taha AKYOL:
İşte asker sivil subaylar ilerici aydın ittifakı diye ifade ediliyor işte cici demokrasi sandıksal demokrasi parlamenter demokrasi ile alay eder yayınlar yapılıyor.

Hasan CEMAL:
1971’de askerle birlikte Demirel’in başbakanlığı yaptığı rejimi devirmek, çok partili rejime son verip bir tür o yıllarda çok yaygın olan bir 3.dünyacı bir rejimi getirip Türkiye’nin tepesine koymak istiyorduk.
Mehmet BARLAS:
Doğan Avcıoğlu başbakan olacak, Madanoğlu Cumhurbaşkanı olacak ya da Nadir Nadi bilmiyoruz. Uğur Mumcu Milli İstikamet Bakanı olacak Çetin Altan Pekin’e büyükelçi gönderilecek, İlhan Selçuk Kültür bakanı.

Taha AKYOL:
12 Mart muhtırası mevcut düzeni devam ettirmek isteyen subayların daha çok sola karşı verdikleri bir muhtıra değil de devrimci ordu dedikleri askeri cuntanın sesi olsaydı Cumhuriyet gazetesi bunu destekleyecekti…

Bedri BAYKAM:
O yıllarda öğrenci hareketlerine sıcak bakan ve onların antiemperyalist duruşunu onaylayan ve sonuçta öğrencinin özgürlük arayışı ve sağ iktidara karşı dik duruşları ve çok cesur davranmaları, cumhuriyetin onayladığı desteklediği bir çıkıştı.

Avni ÖZGÜREL:
Cumhuriyetin tabloyu hiç okuyamadığı hatta yanlış okuduğu kanaatindeyim. Türkiye’nin bir tuzağa sürüklendiğini fark edemediler.

Osman ULAGAY:
Cumhuriyet Gazetesi hep sol içinde bile belli bir kesimin sözcüsü olarak anılmaya başlanmış. Dolayısıyla, objektif habercilikten de biraz uzaklaşılmış. Hep sanki belli bir siyasi amaca yönelik bir yayın organı şeklinde görülmeye başlanmış.

Okay GÖNENSİN:
Biz askeri yönetime muhalefet ediyorduk hiç tartışmasız bir şekilde. Yani bu konuda tamamen demokrasiden yana tavır alıyorduk. Bunu haberlerimizde de yapıyorduk. Tavır olarak da alıyorduk.

Hasan CEMAL:
12 eylül askeri yönetimine karşı dik duran günlük gazeteydi…12 Eylül’e karşı duruyordu yani askeri yönetimini benimsemeyen bir yönetimi her açıdan belli eden bir gazeteydi.
bv
Ümit KIVANÇ:
Şimdi 12 Eylül dönemi cumhuriyet gazetesi hakikaten bence herkesçe bilinmesi gereken çok güzel ve haysiyetli bir gazetecilik örneğidir.Y a p ı m  E k i b i:
Yönetmen             : İsmail SERT
Yapımcı                : Yasemin SÖKMEN
Yard. Yönetmen   : M. Emin YEŞİLYURT
Metin Yazarı         : Cem YAVUZ
Danışman             : Okay GÖNENSİN
Sunucu                 : Hülya HÖKENEK


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN