forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

iPAD GAZETESİ NİHAYET ORTAYA ÇIKTI... 89'LUK MURDOCH: YENİ ZAMANLAR YENİ TÜR GAZETECİLİĞİ GEREKTİRİYOR...

Aktif .

the_daily30 milyon dolarlık bir bütçeyle yayına çıkmaya hazırlanan Rupert Murdoch'un iPAD gazetesi The Daily nihayet görücüye çıktı. New York'ta düzenlenen tanıtım toplantısında 89 yaşındaki Murdoch, "Yeni zamanların yeni tür gazeteciliği gerektirdiğini" söyledi...

 


New York'daki Guggenheim Müzesinde düzenlenen bir toplantıda, iPad üzerinden yayınlanacak 'The Daily'yi tanıtan Rupert Murdoch, yeni gazetenin tablet bilgisayar döneminde "vazgeçilmez bir haber kaynağı olacağını umduğunu" söyledi.

'The Daily' için haftada 99 sent ödenecek ve yalnızca Apple'ın iTunes 'mağazası' üzerinden satılacak.

Gazete önce sadece ABD'de piyasaya çıkarılıyor. News Corp, yeni gazetede 100 dolayında gazeteci çalıştırıyor.

'The Daily'de, haberler, etkileşimli grafikler, HD videoları ve iPad'in dokunmatik ekranına uygun olarak tasarlanan 360 derecelik fotoğraflar yer alıyor.

Bazı yazılara Twitter mesajları eklenecek ve gazetenin içeriği, kişinin tercihlerine göre biçimlendirilebilecek.

BBC TÜRKÇE servisinin haberine göre, News Corporation'ın sahibi Rupert Murdoch, "Hedef kitlemiz, gelecek yıl içinde iPad sahibi olması beklenen 15 milyon Amerikalı." dedi ve tablet bilgisayar çağında, yeni, taze ve güçlü bir sese ihtiyaç olduğunu; "Yeni zamanların yeni tür gazeteciliği gerektirdiğini" söyledi.

Murdoch, 'The Daily'nin, çağdaş teknolojinin en iyi unsurlarıyla, "yumuşak bir haberciliği, iyi bir editörlüğü ve kuşkucu bakışı bir araya getireceğine" söz verdi.

Apple'ın, News Corp ile yaptığı bu anlaşmadan yararlanarak abonelilk ödemelerinde de değişikliğe gideceği tahmin ediliyor.

Rupert Murdoch, gazete okurlarının internetten haber ve yazılara ulaşabilmek için ücret ödemesi gerektiğini savunuyor.

Murdoch imparatorluğuna ait olan The Wall Street Journal, The Times ve The Sunday Times gazetelerinin internet sayfalarına, abonelik ücreti ödenerek ulaşılabiliyor.

The Times gazetesi, abonelik uygulamasının başlamasından bu yana, internet okurlarının sayısında yüzde 87'lik bir düşüş olduğunu belirtiyor.

iPAD GAZETESİ İÇİN 30 MİLYON DOLAR BÜTÇE

Apple ile birlikte geliştirilen ‘The Daily’ adlı yeni sistemine yıllık 30 milyon dolarlık bütçe ayıran News Corp. bünyesindeki Forbes dergisindeki 150 çalışanını bu projeye yönlendirdi. Bu sistemin gazeteleri internet ortamıyla birleştirecek olması nedeniyle Murdoch’ın yıllardır kurduğu hayalin gerçeğe dönüşeceği belirtilirken, sistemin tanıtımının Apple CEO’su Steve Jobs’un katılımıyla geçen ocak ayında yapılmasının planlandığı ancak, Jobs’un hastalığı nedeniyle programın ertelendiği ifade edildi.

 

DKM ARŞİVİ