forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ALMAN GAZETECİLER CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN GİRİŞİMİYLE SERBEST BIRAKILDI

Aktif .

gazeteci_kameraCasusluk suçlamasıyla İran'da 20 ay hapse mahkûm edilen iki Alman gazeteci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün devreye girmesiyle serbest bırakıldılar. 

Alınan bilgiye göre geçtiğimiz günlerde yaptığı İran gezisi öncesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü telefonla arayan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, iki Alman gazetecinin İran'da casus oldukları gerekçesiyle cezaevine konulduğunu söyleyerek, serbest bırakılmaları için Gül'den destek istedi. Abdullah Gül, İran gezisinde bu durumu paylaştığı İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'dan "Tamam." cevabını aldı.

Gül, bunun üzerine İran Cumhurbaşkanı'na Alman gazetecileri kendi uçağıyla götürebileceğini söyledi. Ancak salıverme prosedürleri uzayınca hapiste bulunan Alman gazeteciler Gül'ün uçağına yetişemedi. Tebriz valisi, Gül'ün heyetindeki yetkililere, gazetecilerin en geç bir hafta içinde bırakılacağı teminatını verdi.

İran'da geçen hafta yaşanan bu gelişmenin ardından Alman gazeteciler bugün İran makamlarınca serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz Ekim ayında İran'a giden Bild Gazetesi foto muhabiri Jens Koch ve muhabir Marcus Hellwig, "turistik vize ile ülkeye giriş yaptıkları" gerekçesiyle gözaltına alınmış, daha sonra casusluk suçlamasıyla 20 ay hapis cezasına mahkum edilmişlerdi.

İran mahkemesi bugün aldığı kararla gazetecilerin hapis cezasını 50'şer bin dolar para cezasına çevirdi. Ardından, Almanya Dışişleri Bakanlığı, gazetecilerin serbest bırakıldıklarını açıkladı. (CİHAN)

 

DKM ARŞİVİ