forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BRİTANYA TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞINA KEMAL ERDEMOL YENİDEN SEÇİLDİ

Aktif .

BTGBİngiltere’de faaliyet gösteren Britanya Türk Gazeteciler Birliği 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkanlığa yeniden seçilen Kemal Erdemol, “ ‘Serseri’ ve ‘başıboş gazetecilik’ diye adlanırılan ‘Şantajcı’ gazetecilikle mücadele edeceğiz” dedi.


DKM  / LONDRA - Britanya Türk Gazeteciler Birliği 5. Olağan Genel Kurulu’nu yaptı, başkanlığa yeniden M. Kemal Erdemol seçildi.

Kuzey Londra’nın Tottenham bölgesindeki KitapEvi’nde Pazar günü yapılan genel kurul, Birol Yiğitcan’ın başkan, Faruk Eskioğlu ve Metin Sak’ın üyeliğinde divanın oluşmasıyla başladı.

Yıllık mali rapor dernek sekreteri Aynur Gökyıldız, faaliyet raporu ise M. Kemal Erdemol tarafından okundu ve genel kurul tarafından onaylandı.

Kemal Erdemol geçen dönem gerçekleştirilen faaliyetler ve gazeteciler açısından geride kalan bir yılı değerlendirdiği konuşmada, hafızalarda gazeteciler için rahatlatıcı bir görüntü oluşmadığına işaret etti.

Erdemol, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), kamuoyuna açıkladığı yeni raporunda, geçen yıl dünyada 44 gazetecinin öldürüldüğünü, 145 gazetecinin tutuklandığını hatırlatarak, “Raporda, geçen yıl dünyada 44 gazetecinin öldürüldüğünü, en çok gazetecinin öldürüldüğü ülkenin de Pakistan olduğunu belirtiliyor. Geçen yılın en sevindirici haberi Küba'da 17 gazetecinin serbest bırakılmış olması. Raporda Türkiye ile ilgili olarak da tatsız bilgiler yer alıyor. 12 Eylül 2010'da yapılan referandumda kabul edilen anayasal değişikliklerin ve reformların basın özgürlüğünün üzerindeki ciddi kısıtlamaları kaldırmadığı raporda belirtiliyor. Anayasanın 26. maddesinin ifade özgürlüğü hakkının kullanılmasına kısıtlamalar getirdiği de öne sürülüyor. Bu siyasi manzara ekonomik açıdan da benzeri olumsuzluklar taşıyor Türkiye’de. Özellikle Habertürk ve Akşam gazetelerinde 200’e yakın gazeteci işten atıldı. Görüntülü medyada durum farklı değil. Gazetecilerin özlük hakları konusunda bir iyileştirilme de henüz sağlanmış değil” dedi.

Birçok gazetecinin mesleği dışında işlerde çalışmak zorunda kaldığını belirten Erdemol, “Londra’da görev yapan meslektaşlarımız,çok azımız dışında, ekmek paralarını başka işlerle de kazandıkları için ilk faaliyetleri gazetecilik olmuyor haliyle. Bu nedenle mesleğimiz bu açıdan burada istenilen düzeyde temsil edilemiyor. Çok yetenekli, mesleğinde başarılı arkadaşlarımızın varlığına rağmen yaptığımız gazetecilik sınırları belli bir gazeteciliktir maalesef. Bu beraberinde, bizim ‘serseri’ ya da ‘başıboş gazetecilik’ olarak adlandırdığımız tarzda bir gazetecilik sürdürülmesi sonucunu doğuruyor. Yalan haberleriyle toplumu manipüle eden sözümona gazeteciler var Londra’da. Şantajcı gazeteciler olduğu gibi.

BTGB olarak bu tür gazetecilikle hak ettiği ölçüde mücadele etmeye kararlıyız” diye konuştu.

Yapılan seçimde başkanlığa yeniden Mustafa Kemal Erdemol getirilirken, Yönetim Kurulu, Nevsal Elevli, Metin Güneş, Mihrişah Safa, Birol Yiğitcan, Kadir Aktay, Sanem Şahin ve Aynur Gökyıldız’dan oluştu. Denetim Kurulu’na ise Mustafa Köker ve Faruk Eskioğlu seçildi.

 

BTGB_600

 

BTGB 5. Genel Kurulu Kuzey Londra’daki KitapEvi’nde yapıldı, yeni dönemde Kemal Erdemol’un başkanlığında, Nevsal Elevli, Metin Güneş, Mihrişah Safa, Birol Yiğitcan, Kadir Aktay, Sanem Şahin ve Aynur Gökyıldız’dan oluşan yönetim kurulu görev yapacak.

 

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN