forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BAZI GAZETECİLERİN İNSAN İÇİNE ÇIKAMAYACAK DURUMDA OLMASI GEREKİR!

Aktif .

mehmetbaransu_mosyo_300Ergenekon ve Balyoz davalarında adından en çok söz edilen Taraf Gazetesi Yazarı Mehmet Baransu, Ülke TV'de 28 Şubat sürecinde neler yapıldığını çok iyi bildiğini,  bazı gazetecilerin yazdıklarından dolayı bugün insanların önüne çıkamayacak durumda olmaları gerektiğini söyledi.


Baransu, “Soner Yalçın’ın önünde diz çökmedik. Yargı aşamasında olan Odatv.com olayındaki kişiler halkı kin ve nefret duygusuna yönlendirdikleri iddiasıyla gözaltına alındılar” dedi.

İddianameler ortaya çıktığında bu insanların neyle suçlandığının öğrenilebilineceğini belirten Baransu; “Oda TV’nin Yalçın Küçük’le olan ilişkileri vardı. Küçük’ün PKK ve devletle olan farklı ilişkileri vardı. Küçük, darbeleri savunan birisidir ve bunu da kendi açık açık söylemektedir. Küçük’ün yol haritasını belirlemede etkili olduğu söyleniyor. Yaşanan süreci yönlendirdiği biliniyor. Eskiden derin devletle ilişkileri vardı. Her dönemde farklı kişiler ve gruplarla görüştü” diye sözlerini sürdürdü.

Türkiye’de 1960’dan beri darbelere destek veren, darbe yapan kişilerin hukuk dışına çıkan eylemler yaptıklarına vurgu yapan Baransu, insanların Hasan Cemal’in kitabını okuduklarında günümüzdeki bazı gazetecilerin, ünlü kişilerin yaptıkları yalan haberleri görecek ve günümüzde Mustafa Balbay gibi kişilerin hareketlerini daha iyi anlayabileceklerini söyledi.

28 ŞUBAT SÜRECİNDEKİ BAZI GAZETECİLER BUGÜN SOKAĞA BİLE ÇIKAMAZLARDI

Ülke Televizyonu’nda Ersoy Dede’nin sunumuyla ekrana gelen Ülke’de Bugün programına konuk olan Mehmet Baransu gözaltına alınmalar ve 28 Şubat süresince yaşananlar hakkında önemli açıklamalar yaptı.

28 Şubat sürecinde neler yapıldığını çok iyi bildiğini,  bazı gazetecilerin yazdıkları yazılar dolayısıyla bugün insanların önüne çıkamayacak durumda olmaları gerektiğine değinen Baransu, kendini demokrat ve gazeteci olarak adlandıran bazı kişilerin bugün gazetelerde genel yayın yönetmenliği ve gazetecilik yaptıklarına vurgu yaptı. Bunları insanların önüne koysaydık milletin önüne çıkamazlardı diyen Baransu, bu gazetecilerin sicillerinin çok bozuk olduğunu, gazetecilerin ve yargı mensuplarının bir dönem karargâhta emir aldıklarını ve alkış tuttuklarını ifade etti.

MEDYA ÜZERİNDEN HUKUKSUZLUK YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR

Bazı kişilerin çıkıp gazetecilik dersi verdiğini, ahlaktan ve demokrasiden bahsettiklerini belirten Baransu, insanların 28 Şubat sürecindeki gazetelere bakarlarsa günümüzde yapılan operasyonları daha rahat anlayabileceklerini söyledi. Bütün hukuksuzlukların o dönemde ve bazı dönemlerde medya üzerinden yapıldığını açıklayan Baransu, günümüzde farklı görüşlere sahip çok sesli medya ve internet siteleri olduğunu ve Anadolu sermayesinin artık daha güçlü olduğundan dolayı da günümüzde bu karanlık işlerin yapılmasının zorlaştığına da değindi.

Gözaltına alınan Nedim Şener’le çok sert tartışmalar yaptığını ama Nedim Şener’in bu olaylarla fazla ilgili olmadığını düşündüğünü belirten Baransu, bu kişilerin bir an önce savcılığa gönderilip işlemlerinin hızla sürdürülmesi ve mağduriyet varsa giderilmesi gerektiğini açıkladı.

28 ŞUBAT SÜRECİ YARGILANMALIDIR

28 Şubat sürecinin yargılanması gerektiğini, o dönemde yapılan yolsuzlukların araştırılması gerektiğini ve o dönemde verilen ihalelerde büyük olayların ortaya çıkartılabileceğini söyleyen Baransu, “28 Şubat’ı sembolik de olarak yargılamak gerekir. 12 Eylül de yargılanmalıdır. 28 Şubat’la ilgili savcılar herhangi bir belgeye sahip değildir. Bundan dolayı yargılama şuan için söz konusu değildir. Bu ülkenin sendikaları, sermayesi, medyası, iş adamı, yargısı, siyasetçisi suça ortak olduğundan bu yüzden yargılanmadan korkuluyor. Bu süreç mutlaka işletilmelidir” dedi. (Haber7.com)

DKM ARŞİVİ