forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

KARASAL YAYIN 4 YIL SONRA TAMAMEN SONA ERECEK!

Aktif .

uydu_televizyonRTÜK Başkanvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Karasal yayınlara 4 yıl sonra son verileceğini açıkladı.


Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, yeni yasanın frekans ihalesi ve frekans planlaması hakkında yetkiyi RTÜK’e verdiğini söyleyen Yerlikaya, "Frekans planlamasının yapılması ve geçici yayın lisansının değil artık daimi yayın lisansının verilmesi gerçekleşecek. Bu da yayıncılığın önünü açacaktır. Şimdiye kadar yayıncılarımız hep geçici izinle çalıştıkları için yatırım yapamıyor, önünü göremiyor, ne yapacağını bilemiyor, yeni teknolojileri yeterince takip edemiyordu" şeklinde konuştu.

Yeni yasayla birlikte frekans ihalesi gerçekleşeceğini belirten Yerlikaya, bu sürecin 2 artı 2 şeklinde olacağını açıkladı. Yerlikaya bu süreci şöyle anlattı:

"2 yıl içinde frekans planlaması yapılacak ve ihale edilecek. Geriye kalan 2 yıl içindeyse hem karasal yayınlar hem sayısal karasal yayınlar devam edecek. Dördüncü yılın sonundaysa karasal yayınlara tamamen son verilecek. Bizim amacımız dört yıllık süre içinde karasal yayınların tamamını ortada kaldırmak, dijital hale geçebilmek."

IPTV

RTÜK olarak yaptıkları ve yapacakları yeni çalışmaları da anlatan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, IPTV ile ilerleyen zamanlarda gelecek yeni yayınlardan bahsetti. IPTV ile dört alternatifli senaryolu dizilerin artık izlenebileceğini kaydeden Yerlikaya, seyircinin isteğine bağlı olarak dizilerin mutlu bitebileceğini belirtti.

Yerlikaya, IPTV ile gelecek olan diğer bir yeniliğin de telefon faturası, internet faturası ve cep telefonu faturasının tek bir faturada toplanacağını söyledi. Türk dizilerinin adeta bir diplomasi aygıtı haline geldiğini belirten Yerlikaya, "20 ülkede 60’tan fazla dizimiz yayınlanıyor. Ortadoğu’da, Balkanlar’da, Avrupa’da, Orta Asya’da ve Kafkasya’da" diye konuştu. Yerlikaya artık dizilerin sadece reyting yapan ve para kazandırmaktan çıkıp Türkiye’yi tanıtan önemli bir araç haline geldiğini kaydetti. Yerlikaya, toplumsal sorumluluk ve milli bilincin bu noktada ön plana çıkması gerektiğini söyledi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN