forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MUHABİRİN TACİZ İDDİALARI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Aktif .

ilkim_bayraktarErgenekon operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Oda TV muhabiri İklim Bayraktar Kaleli'nin, savcılığa verdiği ifadede, "Deniz Baykal tarafından taciz edildim. Bunu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin'e anlattım." şeklindeki iddiaları CHP'yi karıştırdı.

 

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve yardımcısı Tekin sessiz kalırken, Baykal cephesinden tepki geldi. Baykal'ın, yakın çevresine, "Bu şerefsizliklere boyun eğmeyeceğiz." dediği öğrenildi. Kaleli ise avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, savcılığa verdiği ifadeleri teyit etti; taciz iddialarını yineledi.

Oda TV'de çıkan belgelerde, Baykal'ın geçen yıl internete düşen 'Varan 1' adlı görüntü kasetine işaret edilerek, 'Varan 2' kasetinin devreye sokulabileceği belirtiliyordu. Kaset komplosunun faillerine yönelik ipuçları taşıyan belgelerin ardından Kaleli'nin ifadeleri de Baykal'ı zor durumda bıraktı. Kaleli, röportaj yapmak için gittiği eski CHP liderinin, Meclis'teki odasında kendisini taciz ettiğini öne sürdü. Bu iddiaya parti içerisinden çeşitli tepkiler geldi. Gürsel Tekin, Zaman'ın soruları üzerine, "Günde 300 kişi ile görüşüyorum. İklim Hanım'la da görüşmüş olabilirim." dedi. Kaleli'nin Baykal iddiasını kendisine aktarıp aktarmadığı hakkındaysa, "Bu konuyla ilgili yorum yapmak istemiyorum." dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, "CHP, konunun içine çekilmeye çalışılıyor. Bunların hepsi belden aşağı vuruşlardır. Bunları, üretilmiş senaryolar olarak görüyoruz ve bu nedenle de çok fazla yorum yapmayı uygun bulmuyoruz." diye konuştu. Grup Başkan Vekili Kemal Anadol da TBMM'de yaptığı sohbet toplantısında, "Şimdi seçime çok az bir süre kaldı. Adına 'Ergenekon' denilen davada ya da diğer davalarda mağdur olanların yanında tek örgüt CHP. Şimdi CHP ile uğraşmak lazım. CHP'li politikacılara bir şeyler bulaştırmak lazım. Her türlü iftira beklenebilir artık." yorumunu yaptı.

BAYKAL: Bir açıklamam yok, her şey açık ve net

Deniz Baykal, dün kendisine bu konuyu soran gazetecilere, "Benim hiçbir açıklamam yok, her şey açık ve net." demekle yetindi. İddiaları okuduğunda neler hissettiğinin sorulması üzerine, "Aklı başında insan ne hissettiyse ben de onu hissettim." diye konuştu. Yakın kurmaylarına yaptığı değerlendirmede ise, "Rahat olun, böyle saçma sapan şeylerle uğraşmayız. Bu şerefsizliklere boyun eğmeyeceğiz, dimdik ayaktayız." dediği öğrenildi.

Bu arada, iddiaların sahibi olan İklim Bayraktar Kaleli'nin avukatı dün şu açıklamayı yaptı: "Müvekkilimin geçmiş bir tarihte talihsiz birtakım olaylar yaşadığı doğrudur fakat bu olaylar herhangi bir amaca yönelik olarak, herhangi bir kişi veya grubun yönlendirmesi olmaksızın sadece ve sadece gazetecilik mesleğini ifa etmek amacı ile görüşmeye gittiği sırada yaşanmıştır. Takdir edersiniz ki evli ve 1 çocuk annesi olan müvekkilimin bu olayın duyulmaması ve bu olayla gündeme gelmek istememesi en doğal hakkıdır. Aksi yönde bir düşüncesi olsa idi bunu olayın olduğu tarihlerde açıklardı."

DKM ARŞİVİ