forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDYA ETİK KONSEYİ ÖZGÜRLÜK PLATFORMU'NDAN AYRILDI

Aktif .

gazetecilere_ozgurluk_platformuKonsey Başkanı Halit  Esendir imzasıyla yapılan açıklamada "Gazetecilere Özgürlük Platformundan 9 Mart 2011 tarihi itibariyle ayrılmış bulunmaktayız." denildi.

Medya Etik Konseyi'nin açıklamasında gazetecilerin Taksim yürüyüşünde başta İşçi Partisi olmak üzere başka grupların tutumları ve platformun hükümeti hedef alan açıklamasından duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Medya Etik Konseyi'nin açıklaması şöyle...

Başta Basın Özgürlüğü olmak üzere İfade ve fikir özgürlüğünün İleri Demokrasinin gereği olarak gören MEK Yönetim Kurulu Gazeteci Meslek kuruluşlarının bir arada  hareket ederek basın özgürlüğünü engelleyen kanun maddelerinin düzeltilmesi için ortak hareket etmesi amacıyle YAKLAŞIK Bir yılönce kurulan (GÖP)Gazetecilere Özgürlük Platformuna ilk başlangıçta üyeolmuştur.

Ortak hareket etme tavrının devamı için Her üye kuruluşun temsilcisinin bulunacağı Eylem komitesi, ve Basın kanunu, TCK ve TMK  Kanunlardaki değişikliklerin Hükümete teklif edilmesi için Hukuk Komitesi kurulmuş ve 2 şer
aylık dönemlerle dönem başkanlığı sistemi getirilmişti.

GÖP Başkanlar kurulunda ortak kararlar alarak basın açıklamaları yapma kararı alınmıştır. Bu kurala 3 dönemdir uyulmaya gayret gösterilmiştir. Gazetecilere  Özgürlük Platformu mart başında Meşru İktidarı darbe planlayarak devirmek isteyen 12 Eylül ve 28 Şubat benzeri yapıları içeren Ergenekon Davalarının bir
devamı niteliğinde gerçekleşen Soner Yalçın’ın OdaTV  tutuklamaları sonrasında yapılan 2. Operasyonda Özellikle Gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın gözaltına alınması sebebiyle Eylem Komitesi veya Başkanlar toplantısı yapmadan yapılan taksimde basın  açıklaması ve Taksim yürüyüşünde başka grupların yürüyüşte sergilediği durumlar GÖP yapısına uygun düşmemiştir.    Dönem Başkanı Ercan İpekçi’ye MEK konseyi olarak Taksim yürüyüşüne katılmayacağımızı ve rezerv koyduğumuzu ifade ettik. Hemen ardından 6 mart Pazar günü yapılan başta iktidarı hedef alan GÖP adına yapılan basın açıklamalarında GÖP Ortak hareket tavrına aykırı görüntüler sergilenmiştir.

Bu ve benzeri nedenlerle Salı günü yapılan GÖP Başkanlar toplantısındabulunan Tüm katılımcılara MEK olarak GÖP ayrılma gerekçelerimiz izah edilmiştir. GÖP olarak bundan  böyle toplumu kamplara ayırıcı hususlarda daha duyarlı olmamız gerektiği ve Medyayı bütünleştirici bir tavır sergilenmesi gerektiği hususunda  son bir defa daha önerilerimiz ifade edilmiştir. MEK Yönetim Kurulu kararı gereği GÖP Gazetecilere Özgürlük Platformu'ndan 9 Mart 2011 tarihi itibariyle ayrılmış bulunmaktayız.

DKM ARŞİVİ