forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TÜRKİYE ARAYA GİRDİ LİBYA'DA 4 NEW YORK TİMES MUHABİRİ SERBEST BIRAKILDI

Aktif .

new_yor_timesLibya'da Kaddafi güçleri tarafından gözaltına alınan 4 New York Times gazetecisinin, Türkiye'nin devreye girmesinin ardından serbest bırakıldığı açıklandı.

 

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Türk yetkililerin, Libyalı yetkililerle görüşmesinin ardından ABD'li gazetecilerin bu sabah saatlerinde serbest bırakıldığını ifade etti.

Tan, Libya sınırına doğru yola çıkan gazetecilerin ABD'li yetkililere teslim edileceğini belirtti.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Anthony Shadid, Tyler Hicks, Lynsey Addario ve Stephen Farrell isimli gazetecilerin serbest bırakılacağını açıklamıştı. Ancak Cuamrtesi günü başlayan Şafak Yolculuğu Operasyonu'nun ardından ABD'li gazetecilerin akıbeti belirsizleşmişti.

Ecdebiye’de haber peşindeyken kaybolan Pulitzer ödüllü muhabir Shadid, kameraman Farrell ve foto muhabirleri Hicks ile Addario, en son Ras Lanuf'taki bir bombardımandan kaçarken görüntülenmişti.

Libya’da tutuklu bulunan İngiliz The Guardian gazetesinin Iraklı muhabiri Geyt Abdülahad da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün devreye girmeye girmesinin ardından serbest bırakılmıştı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN