forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MURDOCH'A İNGİLTERE PARLAMENTOSUNDA SALDIRI...

Aktif .

ETİKETLER:Rupert Murdoch

rupert_murdochDünyanın en büyük medya patronu olanRupert Murdoch, telefon dinleme skandalıyla ilgili olarak İngiltere parlamentosunda ifade verirken, seyircilerden birinin saldırısına uğradı.

 

Bir seyirci oturum sırasında içinde traş köpüğü olduğu tahmin edilen bir kağıt tabağı Murdoch'un yüzüne fırlattı. Murdoch'un arkasında oturan karısı Wendi Murdoch, saldırgaa müdahale etti ve polis daha sonra eylemciyi gözaltına aldı.

Olay nedeniyle oturuma bir süre ara verilirken, Murdoch ifade vermeye gömleğiyle devam etmek zorunda kaldı.

Murdoch, ifadesinde İngiltere'de haftalardır gündemin en önemli maddesi olan telefon skandalından sorumlu tutulamayacağını söyledi.

Oğlu James Murdoch'la birlikte ifade veren Murdoch, "güvendiği insanlar tarafından yanlış yönlendirildiğini", skandalın boyutlarının bu kadar büyük olduğunu bilmediğini savundu.

Murdoch bununla birlikte, milletvekillerinin sorularına yanıt vermek zorunda kaldığı için hayatının en "naçiz" gününü yaşadığını söyledi.
İlgili Haberler

Rupert Murdoch, 53 bin çalışanı bulunduğunu, skandal nedeniyle kapanan gazetesi News of The World'deki personelin bunun sadece yüzde biri olduğunu, Amerika'daki yatırımlarına odaklandığı için İngiltere'de yaşananları gözden kaçırdığını öne sürdü.

Oturum sırasında özellikle muhalefet milletvekillerinin ısrarlı soruları karşısında Murdoch'un imdadına birkaç kez oğlu yetişmeye çalıştı.

James Murdoch da skandal nedeniyle kurbanlardan özür diledi arzuladıkları etik standartlara ulaşmak için çaba harcayacakları sözünü verdi.
'İngiltere'nin Arap baharı"

Murdoch ve oğlu, başlangıçta meşgul olduklarını söylerek parlamentonun davetine olumsuz yanıt vermişti. Ancak parlamento, bu yanıttan altı saat sonra, Murdoch için celp çıkartı. Parlamento 1992'den bu yana ilk kez bu yetkisine başvurdu.

Murdoch'un sahibi oldığu İngiltere'nin en büyük gazetesi News of The World'ün polise rüşvet vererek binlerce kişinin telefonlarını dinlediği ortaya çıkmıştı.

Bu kişilerin arasında Afganistan'da ölen askerlerin yakınları ve bir cinayet kurbanının da olduğunun ortaya çıkması öfkeyi daha dar artırmıştı.

Skandal ardından gazete kapanırken Londra Emniyet Müdürü ve yardımcısı da istifa etmişti.

Telefon dinleme skandal, İngiltere'de medya, siyaset ve basın arasındaki ilişkilerin yeniden sorgulanmasına neden oldu. Guardian gazetesi, skandalla ilgili bu süreci "İngiltere'nin Arap Baharı" olarak tanımladı.

 

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, İngiltere'deki telefon dinleme skandalının ardından, Rupert Murdoch'a bağlı Avustralyalı medya kuruluşlarının da "zor sorularla" karşı karşıya kalacağını söyledi.

Gillard, Avustralya asıllı Murdoch'un İngiltere'deki gazeteleri hakkında ortaya çıkan bilgilerin kendisini rahatsız ettiğini de belirtti.

Dünyanın en nüfuzlu medya patronu Rupert Murdoch'un başında olduğu News Corporation'ın İngiltere ayağına bağlı bir gazeteyle ilgili yaklaşık 3700 kişinin telefonlarını dinlediği iddiaları ortaya atılmıştı.

Skandalla bağlantılı olarak aralarında Başbakan David Cameron'ın eski iletişim danışmanı ve News of the World adlı gazetenin eski genel yayın yönetmeni Andy Coulson'ın da bulunduğu birçok kişi gözaltına alınmıştı.

Avustralya parlamentosunun üst kanadında etkili olan Yeşiller Partisi, Murdoch'ın Avustralya'daki iştirakleriyle ilgili meclis soruşturması açılmasını istedi.

Rupert Murdoch ve oğlu James Murdoch dün bir İngiltere parlamentosu komisyonuna ifade vermişlerdi.

Murdoch Avustralya'da da 'sorularla karşı karşıya kalacak'

Avustralya Başbakanı Gillard, İngiltere'deki telefon dinleme skandalını ve telefonu dinlenen kişilerin yaşadıkları sorunları izleyen Avustralyalıların, aynı şirketin Avustralya ayağı hakkında da sorular sormaya başlayacaklarını söyledi.

Avustralya gazeteciler sendikası da Yeşiller Partisi lideri Bob Brown'ın meclis soruşturması çağrısını desteklediklerini açıkladı.

Murdoch'un başında olduğu ve merkezi ABD'de bulunan News Corporation, Avustralya'da da News Limited adıyla faaliyet gösteriyor. (BBCTurkish.com)

DKM ARŞİVİ