forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BASIN İLAN KURUMU AZINLIK GAZETELERİNİN SORUNLARINA EL ATTI...

Aktif .

mehmet_atalayyBasın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, azınlık gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

 


Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya Sarkis Koçunyan  (Jamanak Gazetesi İmtiyaz Sahibi), Ara Koçunyan (Jamanak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Rober Koptaş (Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Rober Haddeler  (Marmara Gazetesi İmtiyaz Sahibi), Ari Haddeler (Marmara Gazetesi Sorumlu Müdürü), Mihail Vasiliadis (Apoyevmatini Gazetesi Sahibi), Minas Vasiliadis (Apoyevmatini Gazetesi Muhabiri), Andrea Rombopulos  (İho Gazetesi  Genel Yayın Yönetmeni) ve Ivo Molinas (Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni) katıldı.Basına kapalı gerçekleşen toplantıda gazete sahipleri yaşadıkları sıkıntıları ve çözüm önerilerini dile getirdi. Bir saat süren toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, kurumun belli dönemlerde azınlık gazetelerine ilan verdiğini söyledi.  Daha sonra tirajlarının kriterlere uygunluktan düşmesi dolayısıyla ilan verilemez hale geldiğini belirten Atalay, mevcut  tirajlarıyla onları nasıl destekleyebileceklerinin formülünü konuştuklarını kaydetti. Atalay,   ''Mevzuat sorunu tiraj düşük olduğu için yaşanıyor sanırım. Bu sorunun çözümü ne aşamada olur? Ne yapılması gerekiyor?'' sorusu üzerine de ''Bizim mevzuat bir tabu değil, değiştirilmez bir kural değil. Mevzuatı değiştirirsiniz. Önemli olan onun formülünü bulmak. O formülü de bulacağımızı düşünüyorum. Herhangi bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum'' dedi. 

Mehmet Atalay, 17 Ağustos'ta yapılacak Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda da konuyu gündeme getireceklerini ifade ederek, şöyle devam etti:''Çünkü bu konu çözümlenmesi gereken bir konudur. Biz bu sorunları düşünmek zorundayız. Herhangi bir gazetemizden farkları yok. Türkiye'nin çok sesliliği anlamında bir köprü vazifesi görüyorlar, kendi toplumlarına en güzel mesajları veriyorlar. Diri tutmaya çalışıyorlar. Sorunlarını çözmek için, dayanışmak için bu konuda katkı sunuyorlar. Devletimizin mesajlarını, milletimizin hassasiyetini belirtiyorlar. Bu ülkeye, İstanbul'a, en az bizim kadar bağlılık düşüncelerinde herhangi bir sorunumuz, tereddütümüz yok. Kendi aralarında huzurlu, mutlu olmaları ülkemizin, İstanbul'umuzun da mutluluğu demektir. Bütün bunları bir arada düşünürseniz, böyle bir sorun varsa bunun çözümlenmesi lazım. Bu konuda gerekli adımları atacağız.

Bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği mesajlar, Sayın Başbakanımızın inanılmaz çabaları, Sayın Bülent Arınç Bey'in, basından sorumlu bakanımızın özellikle bu sorunun çözümündeki ricaları, talimatları... Bizim de müsteşar, genel müdür, iletişim, siyasal, hukuk dekanlarımız, cemiyet başkanlarımız, Anadolu Ajansı ve TRT'nin genel müdürleri hep birlikte burada görev yapıyorlar. Hepsiyle beraber oturacağız. Zaten basının ilerlemesi, Türk basınının güçlenmesi, daha bağımsız bir medya olması, fikirlerini hür bir şekilde dile getirebilmesi için, daha çok gazeteci yetiştirebilmek için elimizden geldiği kadar çaba harcıyorduk. Bütün bunları kaynaştırarak, gerçekleştirmek istiyoruz.''

Toplantıya katılan azınlık gazetelerinin temsilcileri ise, azınlık basınıyla çoğunluk basınının Mehmet Atalay başkanlığındaki Basın İlan Kurumu içerisinde aynı ortamda yan yana gelmeye ve fikir teatisinde bulunmaya fırsat bulduğunu söylediler. Atalay'a böyle bir toplantı düzenlendiği için teşekkür ettiler.

DKM ARŞİVİ