forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HALK ŞİKE İDDİALARINA İNANIYOR MU?

Aktif .

ETİKETLER:Şike Operasyonu

futbol_para22-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen ankete göre, halkın yüzde 76'sı iddiaların doğru olabileceğine inanıyor.

 

DORinsight Araştırma, 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan Napolyon.com'un veritabanında bulunan taraftarlara şike iddialarıyla ilgili görüşlerini sordu.

Ankete cevap veren Fenerbahçe taraftarları arasında şike olaylarının gerçekliğine inananların oranının, yüzde 49 ile diğer takım taraftarlarına göre oldukça düşük düzeyde olduğu gözlendi. Araştırma, şike söylentilerinden sonra halkın yüzde 45'inin; Fenerbahçe taraftarlarının ise %24'ünün Aziz Yıldırım'a olan güveninin azaldığını ortaya koydu.

Araştırmaya 81 ilden, %50'si kadın olmak üzere 2 bin 800 kişi katıldı. Katılanların 721'i futbolla çok ilgilendiğini, 1.092 kişi ilgilendiğini, 696 kişi pek ilgilenmediğini ve 291 kişi ise hiç ilgilenmediğini belirtti.

Araştırmaya 81 ilden, %50'si kadın olmak üzere 2 bin 800 kişi katıldı. Katılanların 721'i futbolla çok ilgilendiğini, 1.092 kişi ilgilendiğini, 696 kişi pek ilgilenmediğini ve 291 kişi ise hiç ilgilenmediğini belirtti.

Araştırmaya göre:

-Şike söylentileri taraftarların%61'inin takımına olan inancını sarsmıyor. Şike yaptıkları kanıtlanırsa, %79 oranında taraftar takım değiştirmeyi düşünüyor.Halkın %63'ü, kulüplerde şike skandalına karışan belirli isimler yüzünden cezayı tüm kulübün çekmesini doğru bulmuyor.

-Fenerbahçe taraftarlarının %46'sı "kişilerin hataları takımlara mal edilemez" derken; diğer takım taraftarları ve takım tutmayanlar ise "suçu olan herkes cezası neyse çekmeli" diyor.

-Halkın %71'i yaşanan şike skandalının futbolun kalitesini düşürdüğüne, %74'ü de dış basındaki yankıların Türk Futbolu'na zarar verdiğine inanıyor.%45 oranında taraftar liglerin ertelenmesi gerektiğini düşünüyor.

-Halkın %64'ü şike söylentilerinde adı geçen takımların küme düşmeyecekleri yönünde görüş bildiriyor.

-Takımların bir alt lige düşürülmesi durumunda ise bir daha kimsenin şike yapmayacağı, daha temiz bir lig olacağı fakat liglerin hiç bir tadının kalmayacağı düşünülüyor.

-Halkın çoğunluğu, takımların bir alt lige düşürülmesi durumunda en büyük zararı; küme düşen kulüplerin, maç yayını yapan kuruluşun ve sponsor firmaların göreceğine inanıyor.

-Taraftarlar takımlarına ait lisanlı ürün satın alımlarında bir değişiklik olmayacağını söylüyor. Fenerbahçe taraftarları ise daha fazla lisanslı ürün satın alacağını diğer taraftarlara göre daha fazla vurguluyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN