forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ATV VE AHABER'İN SOMALİ YARDIM PROGRAMINDAN 40 MİLYON TL TOPLANDI...

Aktif .

atv_yardimATV ile A HABER'in gerçekleştirdiği ortak yayında tüm Türkiye Somali'ye yardım için yarıştı. Toplanan toplam yardım miktarı 40 milyon TL'yi geçti... 

 

Yayına telefonla bağlanan binlerce vatandaş da Somali'deki felaketin sarılması için katkıda bulundu. 

SABAH Gazetesi öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına destek için ATV ve A HABER'in dün geceki ortak yayında Somali'ye yardım yağdı.

Müge Anlı ve Cem Öğretir'in sunduğu gecede bütün Türkiye tek yürek oldu. İşadamları, sanatçı ve sporcuların bağış yaptığı gecede, 7'den 70'e herkes küçük de olsa katkıda bulunarak Somali'deki felaketin yaralarını sarmaya çalıştı. Gece boyunca Kenan Işık, Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Salih Kalyon, Funda Eryiğit, İbrahim Sadri, Cemal Hünal, Selçuk Yöntem, Ali İl, Yeliz Kovancı, Dilşad Çelebi, Acun Ilıcalı, Rıdvan Dilmen ve Ali Ağaoğlu telefonda bağış topladı. İlk iki saatte toplam 15 milyon lira yardım toplandı. 

İLK BAĞIŞ AHMET ÇALIK'TAN

Somali İçin İnsanlık Vakti sloganıyla düzenlenen yardım kampanyasında ilk bağışı Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık yaptı. Çalık, kampanyaya 500 bin TL bağış ile katıldı. Cem Öğretir, yayın boyunca alınan reklamların geliri olan 412 bin TL'nin de kampanyaya aktarılacağını söyledi. Stüdyoda bağışın siftahını ise Müge Anlı yaptı. Müge Anlı, kampanyaya 20 bin TL bağışladı. Televizyonları başındaki vatandaşlarda 2868'e kısa mesaj atarak 5 TL bağış yaptılar. Canlı yayında Buket Uzuner, Beşir Ayvazoğlu'nun Somali için yazdığı metinler de Somali'den fotoğraflar eşliğinde seslendirildi.

ÇOCUKLAR HARÇLIKLARINI BAĞIŞLADI

Kampanyaya telefonla katılan çocuklar da harçlıklarını bağışladığını söyledi.Ceren Yılmaz harçlıklarından biriktirdiği 100 TL'yi bağışladı. Bunun üzerine oyuncu Salih Kalyon, "Bu rakam küçük ama, gönüller çok büyük" dedi. Programa çeşitli okullardan öğrenciler de katılarak kumbaralarında biriktirdikleri harçlıklarını bağışladı. Öğrenciler, ekran başındaki yaşıtlarına Somali'deki arkadaşlarına yardım yapmaya çağırdı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Başbakanlık'ın yardım fonuna 2 milyon TL bağışladıklarını söyledi. Sabancı Holding de kampanyaya 1 milyon TL destek verdi. Telefonla canlı yayına bağlanan SİNPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, kampanyaya 1 milyon TL bağış ile desek verdiklerini söyledi.

AĞAOĞLU'NDAN 2.5 MİLYON LİRA

Stüdyodaki programa katılan işadamı Ali Ağaoğlu, 2,5 milyon TL bağışladığını belirterek, "Artık Türkiye eski Türkiye değil. Bugün artık dünyaya yardım eden bir hale geldi ülkemiz. Böyle iddialı bir ülke olmaktan her zaman gurur duydum. Somali'deki çocuklar da bizim çocuklarımız. Bu şekilde yaşamlarının sona ermesini insan olarak kabul edemiyorum" dedi. Oyuncu Cemal Hünal, "Somali artık bu yüzyıl insanlarının bir yarası haline geldi. Bu resimler 30 yıl önce de aynıydı. Umarım bu kampanya bir uyanış yaratır" diye konuştu. Oyuncu Selçuk Yöntem, "Sonuna kadar destekliyorum. Çok önemli bir kampanya olarak görüyorum. Benzer bir kampanyayı kendi ülkemiz için de yapalım" dedi. Sırma Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Davut Dişli, kampanyayla Türkiye'nin duyarlılığa davet edildiğini belirterek, "Biz de bu kampanyaya duyarsız kalamayız. 80 bin TL karşılığında 10 konteynır su bağışlıyoruz" Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, Somali'den telefonla yayına katılarak, "Türkiye'nin bu hassasiyeti ve milletimizin coşku dolu katılımı burada yankılanıyor" diye konuştu. Kampanyaya 50 bin TL yardım yapan ve telefonla da bağış yapan Acun Ilıcalı, tüm Türkiye'yi yardıma çağırdı.
DAVUTOĞLU SOMALİ'DEN ARADI

Güney Afrika'dan telefonla yayına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ATV ve A Haber'e teşekkür ederek, "Somali halkı çığlığının duyulmasını bekliyor. Biz bu çığlığı karşılıksız bırakmayacağız" dedi. Canlı yayın boyunca Avrupa Konutları İcra Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya 1 milyon TL, Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer 500 bin TL, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 500 bin TL bağış yaparak, Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek 200 bin TL, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi 100 bin, İstanbul Ticaret Borsası 1 milyon lira bağışta bulundu. Atletico Madrid'e transfer olan futbolcu Arda Turan da telefonla yayına katılarak destek çağrısında bulundu. Dün geceki kampanyada 20 milyon 770 bin lira bağış yapılırken Turkuvaz Grubu'nun topladığı toplam bağış 40 milyon lirayı geçti. 

Erdoğan: Somali'yi görmeden Türkiye'nin kıymeti bilinemez

Başbakan Erdoğan, Somali ziyaretinden dönüşte uçaktan iner inmez İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan canlı yayına katıldı. Erdoğan şöyle konuştu: "7' den 70'e herkes orada bir sefaleti yaşıyor. Daha önce Darfur'a gittim, Darfur ile Mogadişu'yu mukayese edemiyorum.Yiyecek, su, elektrik bulmada imkanları sözkonusu değil. Hele sağlık hizmetleri konusunda korkunç bir infial var." Televizyondaki görüntülerin Türk milletinin duyarlılığını arttıracağını belirten Erdoğan, "bazıları bir kafa bulanıklığı, zihin bulanıklığı, böyle bir karıştırmanın içersinde. Diyorlar ki Türkiye'de bu kadar aç sefil varken orada ne işimiz var. Sevgili milletime şunu hatırlatmak istiyorum. Somali görülmeden buranın kıymeti anlaşılmaz. Mukayesesi kabil değil. Ancak görülünce bu anlaşılır" dedi. Erdoğan, "SABAH grubunun başlattığı bugün de atv'nin yaptığı kampanyanının ve benzer kampanyaların hepsinin bu koordinasyon içinde yerini bulmasının anlamlı olacağına inanıyorum." diye konuştu. atv'nin gayretinin çok farklı bir ses olduğunu belirten Erdoğan, bu yardımların sürekliliğinin önemine dikkat çekti.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN