forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MURDOCH, TELEKULAK SKANDALINDA REKOR TAZMİNAT ÖNERDİ...

Aktif .

murdoch_telekulakMedya devi Rupert Murdoch, öldükten sonra telefon mesajlarının gizlice dinlendiği anlaşılan 13 yaşındaki Milly Dowler’ın ailesine 3 milyon sterlin tazminat ödemeyi önerdi.

Murdoch’ın İngiltere’deki şirketlerinin üst çatı kuruluşu News International, altında faaliyet gösteren ancak telekulak skandalının patlak vermesi sonucu kapatılan 168 yıllık News of the World (NotW) gazetesi çalışanlarının karıştığı olay sebebiyle, Dowler’in ailesine ülke tarihinde rekor bir ücret olan 3 milyon sterlin vermeyi teklif etti. Bu meblağın ödenmesi halinde, İngiltere’de bir gazetenin şimdiye kadar ödeyeceği en yüksek tazminat olacağı belirtilirken, tabloid gazetelerinin daha önce ünlü kişilere ödediği tazminatların bunun yanında gölgede kaldığı kaydediliyor.

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Partisi lideri ve başbakan yardımcısı Nick Clegg ise, ne kadar büyük miktarda tazminat ödenirse ödensin, hiçbir şeyin Murdoch’ı temize çıkarmayacağını bu telekulak davasının üzerini örtemeyeceğini belirtti.

NotW muhabirlerinin,13 yaiında öldürülen Milly Dowler isimli genç kızın telefon mesajlarını dinlediği ve yeni mesajların gelmesini sağlamak için mevcut olanları da sildikleri ortaya çıkmıştı. Bu durum Milly Dowler’in ailesinin, kızlarının yaşıyor olabileceği umuduna kapılmasına neden olmuştu. Bu olayın ortaya çıkması sonucu ise telekulak skandalı iyice alevlenmiş ve medya Murdoch’ı ağır şekilde eleştirmişti. Avustralya asıllı 80 yaşındaki medya patron ise bunun üzerine NotW gazetesini kapatma kararı almış ve oğlu James Murdoch ile birlikte meclis komisyonu önünde ifade vermek zorunda kalmıştı.

Gazetelerde yer alan haberlere göre medya patronu Rupert Murdoch, öldükten sonra telefon mesajları dinlendiği anlaşılan Milly Dowler adındaki genç kızın ailesine 3 milyon sterlin önerdi.Guardian gazetesi, News of the World muhabirinin, genç kızın telefon mesajlarını dinlediğini, yeni mesajları dinleyebilmek için de mevcut olanları sildiğini yazıyor. Gazeteye göre bu durum ailesinin, kızlarının yaşıyor olabileceği umuduna kapılmasına neden olmuştu. Skandal, bu olayın ortaya çıkmasıyla alevlenmiş, News of the World kapatılmış, telefonları dinlenen daha binlerce kişinin olduğu anlaşılmıştı.

Times gazetesi, bunun bir gazetenin ödemeyi teklif ettiği en yüksek tazminat olduğunu yazıyor ve bulvar gazetesinin şimdiye dek şöhretli isimlere ödediği tazminatların bu meblağ karşısında gölgede kaldığı yorumunu yapıyor. Independent gazetesi de dev tazminatın Dowler'ın ailesi ile genç kızın adına kurulan vakıf arasında paylaştırılacağını belirtiyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN