forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

RADİKAL'İN HABER MÜDÜRÜNE HAPİS CEZASI...

Aktif .

radikallRadikal Gazetesi Haber Müdürü Ömer Şahin, TBMM Araştırma Komisyonu tutanağında yer alan ifadeleri haberleştirdiği için tam 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr.Ferit Bernay'la ilgili Meclis'e bilgi veren kamu görevlisinin ifadelerini yazan Ömer Şahin'e "hakaret"suçundan hapis ve para cezası gelirken, iddia sahibi kamu görevlisini ise beraat ettirdi.

 
TBMM'nde 19 Mayıs Üniversitesi'yle ilgili iddiaları araştırmak üzere Araştırma Komisyonu kurulmuştu. 2005 yılında kurulan komisyona bilgi veren Üniversite Saymanı Nermin Günsan, şarbon ve deli dana hastalığı riski taşıyan mühürsüz ve belgesiz etlerin 30 bin öğrenciye yedirildiğini iddia ederken, "Hatta Sayın Cumhurbaşkanımıza da o etten yedirdiler" diyerek Rektör Ferit Bernay'ı suçlamıştı.

Meclis tutanağına yansıyan bu sözler ertesi gün haberleştiren Ömer Şahin, 6 yıl sonra beklenmedik bir cezayla karşılaştı. Ferit Bernay ile üniversiteye gıda satışı yapan firma sahibi iddiaları Meclis'te dile getiren Nermin Günsan ile bunu haberleştiren Ömer Şahin'e dava açtı. Samsun 2.Asliye Ceza Mahkemesi 13 Ekim 2011'de sonuçlandırdığı davanın gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme,iddia sahibi Günsan'ın sözlerini hakaret olarak değerlendirmezken, gazeteci Ömer Şahin'in bunu haberleştirmesinin basın yoluyla "hakaret" olduğuna karar verdi.

Şahin'e Ferit Bernay'a "hakaret"ten 11 ay 20 gün , firma sahibi Naci Pınar'a "hakaret"ten ise 2 ay 27 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, iyi hali göz önüne alarak hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. Yani, Ömer Şahin şimdilik hapis yatmayacak eğer aynı cezaya bir kez daha çarptırılırsa toplam 13 ay 47 gün hapis yatacak


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN