forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TRT SANATÇILARA NE KADAR ÜCRET ÖDÜYOR?

Aktif .

trtlogoBDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a iki ayrı önergeyle TRT'nin programlarına katılan sanatçı ve uzmanların aldığı ücretleri sordu.

Arınç soruları, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in bilgi notuyla yanıtladı.

Sanatçıların aldığı ücretlerle ilgili yanıtta TRT 1, TRT Haber, TRT 4 ve TRT 6 kanallarında program yapan veya programlara konuk olarak katılan müzik icracılarının kamuoyunda kabul görmüş toplum üzerinde müzik ilgisi ve sevgisi uyandırabilecek saygın ve alanında uzman sanatçılardan oluştuğu, bu sanatçılara programın niteliği de dikkate alınarak ilgili mevzuat uyarınca ortalama 125 TL ile 7 bin TL arasında ücret ödendiği belirtildi.

Dış yapımlarda ödenen ücret rakamları ise verilmeyerek, "Kurumumuzun yetkili komisyonlarının belirlediği programın içeriğine göre değişen sözleşme bedelleri üzerinden ödeme yapılmaktadır" denildi.
TRT Genel Müdürü Şahin, programlara konuk olarak katılan gazeteci, öğretim üyesi ve diğer meslek gruplarından olan kişilerin de 'dünya ve ülke gündemine ışık tutabilecek birikime sahip izleyici üzerinde etkili olabilecek kamuoyunca bilinen ya da bilimsel toplumsal siyasal ve kültürel konularda alanında uzman kişiler arasından' TRT yayın yapım esaslarına göre kurulan komisyonlar tarafından belirlendiğini ifade ederek, "İç yapım olarak gerçekleştirilen 'Büyüteç', 'Açı', '3. Sayı', 'Masa', 'Futbol ateşi', 'Süper futbol' ve 'İleri üçlü' gibi iç yapımlara katılan konuklara programın niteliği de dikkate alınarak ilgili mevzuat uyarınca ortalama 500-2 bin 500 TL arasında ücret ödenmektedir" bilgisi verdi.

ANKA

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN