forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

AKYOL MENDERES'İ ANLATIRKEN AĞLADI...

Aktif .

taha-akyol-menderesTaha Akyol, Adnan Menderes’in cezaevinde yaşadıklarından bahsederken gözyaşlarını tutamadı.

 

 

Menderes’in Celal Bayar’ın avukatı Gültekin Başak’a “Gültekin bey, benim avukatım da geldi mi?” diye haykırdığını, bunun üzerine Menderes’in işkence ile susturulduğunu anlatan Akyol, duygularına hakim olamayarak ağladı.

Turgut Özal Üniversitesi’ndeki ‘Aydın Menderes’i Anma’ programına katılan Taha Akyol, Aydın Menderes’i babası Adnan Menderes’in yaşadıklarına da değindi. Akyol, Menderes’in işkenceli hücre yıllarını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Akyol, Adnan Menderes’i arkadaşlarının anlattıkları, halk partililerin sözleri ve Celal Bayar’ın Kayseri Günlükleri ile anlattı. Menderes’in arkadaşı Samet Ağaoğlu’nun anlattığı bir anekdotu salondakilerle paylaşan Akyol, 1953’te sıcak rüzgarlı bir günde Menderes’in nasıl hüzünlendiğini şöyle anlattı:

“Adnan beyin gözleri dalgın yüzü sapsarı, elimi tuttu titrek bir sesle 'içim yanıyor Samet içim yanıyor. Bu rüzgar şimdi Anadolu’yu kavuruyor. Bilirim bu yel estikçe toprak kurumakta, ekinler sararmaktadır. Duadan başka yapacak bir şey de yoktur'. Baktım Menderes’in yanaklarından sessiz yaşlar süzülüyor.”

Ankara’da başbakanlık koltuğunda bir başbakanın şahsi hiçbir derdinin olmadığını, esen samyelinin Anadolu’daki toprağı kuruttuğu için gözyaşı döktüğüne dikkat çeken Akyol, “Şunu da söyleyeyim ki bizim tarihimizde halkın derdiyle bu kadar bütünleşen bir başbakan o tarihe kadar daha gelmemişti.” dedi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN