forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Reuters'in yanlış haberi borsada paniğe neden oldu

Aktif .

reutersAnadolu Ajansı'ndan alıntıladığı Moody's haberini çarpıtarak müşterilerine yanlış aktaran Reuters Borsa İstanbul'da bin puanlık kırılmaya neden oldu.

Türkiye'nin kredi notunun artırılması tartışmaları sıcaklığını korurken Reuters'ın yaptığı hata manipülasyon iddialarını gündeme getirdi.  26 Şubat tarihinden itibaren yukarı yönlü bir hareket içinde olan BİST, Reuters'ın haberi ile bin puanlık ciddi bir kırılma yaşadı. BİST'in 26 Şubat'ta 75.800 seviyelerinden başlayan yükselişi Mayıs ayında 91 bine kaçar çıkmıştı...

Reuters ve bazı yayın organları, Anadolu Ajansı tarafından servis edilen ve S&P'ye ait olan "Tam tarih belli olmamakla beraber bir sonraki değerlendirmemizi bu yılın sonuna doğru yapacağımızı sanıyorum'' açıklamasını Moody's'e aitmiş gibi servis etti. Haberin bu şekilde servis edilmesi Türkiye'nin notu artmayacak yorumlarına yol açtı ve sert satış baskılarını getirdi.

İkinci seansa 90.681 puandan başlayan BİST, yanlış haber nedeniyle seans içinde 1.100 puan kadar düştü. Yayın organlarının haberi düzeltmesi ile sınırlı da olsa toparlanan BİST  ve 9 Mayıs'ı yüzde 1,01 kayıpla tamamladı.

Moody's'in açıklamalarında olumsuz algılanacak bir taraf olmadığını belirten piyasa analistleri, bazı ajans ve TV'lerin flaş haber olarak geçtiği yanlış açıklamaların panik satışlara neden olduğu tespitinde bulunuyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN