forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

AA Kürtçe yayına hazırlanıyor

Aktif .

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk, Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nye görüştü. 

Öztürk, AA'nın Erbil'de büyük bir ofis açarak Kurmanci ve Sorani lehçesinde yayına başlayacağını ve bölgedeki tüm gelişmeleri doğru ve tarafsız bir şekilde dünyaya yaymak istediğini söyledi.

Erbil'deki IKBY Başbakanlığı binasında gerçekleşen görüşmede Öztürk, AA'nın Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise en önemli 10 ajansından biri olduğunu belirterek, 5 dilde haber üretildiğini anlattı.

Yaklaşık 50 ülkede temsilcisi olan ve bin 200 çalışanı bulunan AA'nın bölgede daha etkili olmak için bir proje hazırladığını ve Kürtçe yayın kararı aldığını dile getiren Öztürk, şunları kaydetti:

"Erbil'de büyük bir ofis açarak, Kurmanci ve Sorani lehçesinde yayına başlayacağız. Bölgedeki tüm gelişmeleri doğru ve tarafsız bir şekilde dünyaya yaymak istiyoruz. Dünyadaki gelişmeleri de yine Kurmanci ve Sorani lehçelerinde bölgeye aktaracağız. Sadece politik haberleri değil yaşama dair tüm haberleri yapacağız."

Öztürk, AA'nın Ortadoğu'da ve Arapça haberlerde çok güçlü bir ajans olduğuna işaret ederek, "Dünyaya alternatif hat kurmak istiyoruz.  Biz bunu Bosna’da yaptık" dedi. Kürtçe haberler personelinin eğitiminin tamamlanmasıyla yakında test yayınına geçileceğini ve eylül ayında abonelere haberlerin sunulmaya başlayacağını belirten Öztürk, "Bu bölgede çok güçlü bir medya olduğunu biliyoruz. Medyanın haber ihtiyacını karşılamak istiyoruz" dedi.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN