forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TMSF Show TV'yi satmak için hazırlıklara hemen başladı

Aktif .

ETİKETLER:TMSFlShow TV

tmsfTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), alacak tahsili için geçen hafta el koyduğu Show TV'yi ve BMC'yi satışa çıkarmak için hazırlıklara başladı.

TMSF'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Çukurova Grubu varlıklarıyla ilgili yapılan inceleme ve araştırmaların yoğun bir şekilde sürdüğü belirtildi.

SATIŞ İÇİN HAZIRLIK YAPILIYOR
Şirketlerin ticari bütünlük içinde satışı yapılarak faaliyetlerinin devamının sağlanacağına dikkat çekilen açıklamada, tahsilat yapılacak 40 şirket ve 5 gerçek kişiye ait varlıklarda haciz işleminin yapıldığı, alacak tahsili için Show TV ve BMC'nin satışa çıkarılmaya hazırlanıldığı belirtildi.

 Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Çukurova Grubu'ndan olan alacaklarının tahsili çerçevesinde Show Tv ve BMC'yi satışa çıkartma hazırlıklarına başladığı bildirildi.

TMSF'den yapılan açıklamada, kamu alacaklarını en kısa sürede ve en yüksek bedelle tahsil edebilmek amacıyla çalışmalarını sürdüren TMSF'nin, İnterbank borçlusu Çukurova Grubu'nun doğrudan veya dolaylı sahip oldukları varlıklarla ilgili inceleme ve araştırmalara yoğun bir şekilde devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, TMSF, Çukurova Grubu'ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak, 16 Mayıs tarihinde aldığı kararla iki şirketin yönetimini devralıp, 40 şirket 5 gerçek kişi ve bunlara ait menkul ve gayrimenkullere haciz işlemi yapıldığı belirtilerek, şunlar ifade edildi:

"Çukurova Grubu firmaları ile Fon arasında Fon'a devredilen çeşitli bankalara ait alacaklar kapsamında ilk olarak 31 Ocak 2003 tarihli Ana Sözleşme, 04 Ağustos 2004 tarihli Ek Sözleşme imzalanmış ve bu protokoller kapsamında borçlu gruptan toplam 2 milyar 147 milyon 601 bin 677 dolar tahsilat sağlanmıştır. Çukurova Grubu ile mutabakata varılamamış veya çözümü dava sonucuna bırakılmış olan borçlar ile ilgili davaların Fon lehine kesinleşenler ile daha sonra oluşan veya tespit edilen toplam 71 milyon 854 bin 498 dolar 496 bin 88 lira Fon alacağının tahsil ve tasfiyesini amaçlayan 01 Ekim 2007 tarihli Ek Protokol imzalanmıştır. Söz konusu bu protokol kapsamında faiz taksit ödemesi dahil toplam 61 milyon 306 bin 71 dolar tahsilat sağlanmış olup, 31 Kasım 2012 vadeli son taksit tutarı toplamı olan 22 milyon 523 bin 971,52 dolar (işlemiş gecikme faizleri hariç) vade tarihinde ödenmemiş ve protokol şartları gereği 30 Aralık 2012 tarihinde Grup temerrüte düşmüştür."

Açıklamada, Çukurova Grubu ile Çağlar Grubu arasında 1996 yılının Şubat ayında İnterbank AŞ'nin satışına yönelik olarak yapılan yazılı anlaşmalar uyarınca, Bankanın satış bedeli olarak Çağlar Grubuna 249 milyon dolar kredi kullandırılmış ve bu krediler ile Çukurova Grubu'nun İnterbank AŞ'ye olan kredi borçlarının kapatıldığı belirtilerek, "15 Mayıs 2009 tarihinde Fon ile Çukurova Grubu arasında bir geri ödeme sözleşmesi imzalanmış ve buna göre 398 milyon dolar olarak belirlenen borç tutarı ödeme planına bağlanmıştır" denildi. Çukurova Grubu'nun her iki protokolle ödeme planına bağlanmış borç ödeme planı içerisinde yer alan vadesi geçmiş taksit tutarları toplamı 72 milyon 211 bin 472,523 doları ve bu tutarın işlemiş gecikme faizini ödememiş olduğundan temerrüte düştüğü ifade edilen açıklamada, "Söz konusu 15 Mayıs 2009 tarihli Protokol  kapsamında kalan taksit sayısı yedi, 01 Ekim 2007 tarihli protokol kapsamında ise bir olup her iki protokolün vadesi geçmiş ve gelecek taksitler toplamı ise yaklaşık 455 milyon 339 bin 56 dolardır. Çukurova Grubu'ndan her iki protokol kapsamında bu güne kadar toplam 89 milyon 618 bin 570 dolar tahsilat sağlanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

DKM ARŞİVİ