forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Mahkeme Tematik Yayın İhalesi'nin yürütmesini durdurdu

Aktif .

rtuk-arastirmaİhalede haksız rekabet şartları oluşturulduğu gerekçesiyle yapılan başvuruyu değerlendiren mahkeme, tematik kanal ihalesinin yürütmesini durdurdu.

TVnet'in yaptığı ihalenin iptal edilmesi yönündeki başvuruyu değerlendiren Ankara 1. Bölge İdare Mahkemesi Digital Karasal Tematik Yayın İhalesinin yürütmesini durdurdu.

İhalede 11 SD tematik yayın lisansı, 3 HD tematik yayın lisansı verilmişti.

REKABET OLUŞMADI

İptal talebinin en önemli gerekçesi ihaleye katılan televizyon kuruluşlarına başvuru sürecinde rekabet koşullarını bozacak şekilde farklı muamele yapıldığının ortaya çıkması oldu.

Ülke TV'nin de aralarında olduğu bazı TV kuruluşları ödenmiş sermaye şartını yerine getiremedikleri için 'Ulusal' yerine 'Bölgesel' kategoride başvuru yapmak zorunda kaldı.

Ancak ulusal yayın ihalelerine katılan 4 kanalın ödenmiş sermaye artırımını 16 Ocak 2013 tarihinden sonra yaptığı ortaya çıktı.

Ülke TV bu haklardan yararlanamazken, 4 kanaldan 1'i HD Genel, 1'i Bölgesel, 2 tanesi ise 'SD Genel' kategorisindeki ihalelere kabul edildi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, RTÜK, ayrıca TVNET'in 'Genel' kategorisinde yaptığı başvuruyu 'Tematik' olarak değiştirmesine ise izin vermedi.

FİYAT UÇURUMU OLUŞTU

RTÜK ihalelerinde oluşan fiyat uçurumları da tartışmalara yol açtı. HD ve ulusal standart çözünürlüklü ihaleler yoğun rekabete sahne oldu ve 25 milyon TL ila 50 milyon TL bedel karşılığı sonuçlandı.

HD tematik ihalesinde de üç kanal 39 milyon TL karşılığı ihale hakkı kazandı. Ancak 'standart çözünürlüklü tematik yayın' ihalesinde rekabet oluşmadı ve ihale taban fiyattan sonuçlandı. 11 lisans sadece 1'er milyon TL'den dağıtıldı.

Bu durumda ise ulusal frekans bölgesel frekanstan daha düşük fiyata dağıtılmış oldu.

Çünkü Marmara Bölgesi için gerçekleştirilen frekans ihalesinde en yüksek teklif ise 2,7 milyon TL olarak gerçekleşti.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN