forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Yerel ve Bölgesel televizyonlar Anadolu Networks çatısı altında birleşti

Aktif .

ETİKETLER:YBTBlŞakir Gürel

ybtbYerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği, yerel televizyonlarla ilgili önemli kararlar aldı... 

Yerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği (YBTB) Başkanı Şakir Gürel'in,"YEREL MEDYADA DEVRİM" başlığıyla duyurduğu açıklama şöyle... 


"Milli Mücadele yıllarından başlayarak Türk Devleti, Türk Milleti ve Türk Basını için büyük önem arz eden Anadolu Basını, şimdiki deyişle Yerel ve Bölgesel Medya, bugün de aynı duygu ve düşüncelerle hareket etmekle birlikte, Yerel ve Bölgesel Televizyonlar bağlamında, teknik ve ekonomik anlamda yaşadığı ciddi sıkıntılar yüzünden adeta can çekişmektedir.

Türkiye’de özel televizyonların yayın hayatına geçtiği 1990’lı yılların başındaki durumla bugünü karşılaştırdığımızda, Yerel ve Bölgesel Televizyonların, nicelik ve nitelik bakımından çok büyük gelişmeler kaydettiklerini görmemek haksızlık olur. Ancak yıllarca kamu hizmeti anlayışı ile yayıncılık yaptıkları halde kamudan yeterli desteği göremeyen, hatta ekonomik anlamda hiç destek alamayan, dünyadaki gelişmelere paralel olarak, analog karasal yayıncılıktan dijital yayıncılığa geçemeyen/geçirilmeyen Yerel ve Bölgesel Televizyonlar, her geçen gün biraz daha kan kaybetmekte, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır.


Televizyon yayıncılığında kanuni altyapıları da hazırlanmak sureti ile bugün yapılmaya çalışılan değişim ve dönüşüm hareketlerinde ise oldukça geç kalınmıştır.


Zira Anadolu’da, coğrafi şartların getirdiği zorunluluğun da etkisi ile dünyadaki emsallerinden çok daha hızlı bir şekilde, UYDU TELEVİZYON İZLENİRLİĞİ ön plana çıkmıştır.

Anadolu’daki bu izlenirliğin karşılığı, UYDU TELEVİZYON YAYINCILIĞI dır.

Bugün Türkiye’de, RTÜK kayıtlarına göre Ulusal, Bölgesel, Yerel, Uydu ve Kablo ortamlarından yayın yapan 300 civarında televizyon yayın kuruluşu bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 200’ü yerel ve bölgesel televizyondur.
Ulusal bazda televizyon yayıncılığı yapan kanalların tümü zaten uydudadır.
Yerel ve Bölgesel bazda televizyon yayıncılığı yapanlardan;
Ekonomik imkansızlıklar yüzünden karasal analog yayıncılıkta kalanlar, 
izleyici ile buluşamamaktan adeta can çekişmektedir.


Bir şekilde ekonomik güce sahip oldukları için uydu ortamından yayına geçebilenler izleyici ile buluşmakta, yayıncılık anlamında karşılık bulmaktadır.
Bir başka deyişle Yerel ve Bölgesel Televizyonlar; Kamu hizmeti anlayışı ile rant anlayışı arasında sıkışıp kalmışlardır.

Gelinen noktada Yerel ve Bölgesel Televizyonlar için bir karar vermek zarureti, 
hatta mecburiyeti doğmuştur;

Bu televizyonlar, şimdiye kadar olduğu gibi bundan böyle de milli ve manevi değerlere bağlı, kamu hizmeti anlayışı içerisinde yapılan yayınlarla yola devam ederek can çekişmeyi, hatta yok olmayı mı göze almalıdır, yoksa sadece varlığını değil, etkinliğini de, “gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” anlayışı içerisinde, tüm acımasızlığı ile işleyen serbest piyasa koşullarının gereğini yerine getirerek mi sürdürmelidir ?


İşte tam bu noktada, yani Yerel ve Bölgesel Televizyonların kamu hizmeti anlayışı ile rant anlayışı arasında sıkışıp kalmamaları için ANADOLU NETWORKS kurulmuştur.


ANADOLU NETWORKS, SES ASTRA işbirliği ile UYDU TELEVİZYON YAYINCILIĞI nda, Yerel ve Bölgesel Televizyonlara en uygun, en ekonomik çözümleri sunmaya başlamıştır.


Anadolu networks’ün çözüm ortağı, Dünyanın lider global uydu operatörlerinden SES ASTRA, 52 uyduluk filosuyla ve dünya genelinde ulaştığı 258 milyon haneyle, hizmet potansiyelini güçlendirmeye devam etmektedir.

 

Dünya nüfusunun % 99’una hizmet verebilme kapasitesine sahip olan SES ASTRA, dünya genelindeki ofisleri ve uplink’leriyle yaklaşık 6.000 TV ve radyo kanalını uydularında taşımaktadır. SES ASTRA ayrıca, 1.400 HD kanalı uydularında taşıyarak, bu anlamda dünya pazarına liderlik etmeyi de sürdürmektedir.

ANADOLU NETWORKS - SES ASTRA üzerinden halen Uydu Televizyon Yayıncılığı yapanlar gibi bundan sonra yapacak olanlar da, sadece Türkiye değil, uluslararası alanda bir yayıncı olacaklardır. ANADOLU NETWORKS yayıncıları, 2013’ün 3. çeyreğinde yeni fırlatılacak ASTRA 5B uydusu üzerinden de, Türkiye ile birlikte, Almanya’dan Türki cumhuriyetlere kadar geniş bir coğrafyaya da ulaşacaklardır.

Bugün bu çözümden, yani ANADOLU NETWORKS imkanlarından yararlanan, Yerel ve Bölgesel Televizyon Yayıncılığında kendileri için yeni bir ufuk açan 15 televizyon ile başlamış bulunmaktadır.

Yıl sonuna kadar 60 televizyona ulaşmayı hedefleyen Anadolu Networks şuan için izlenirlikte %40 lık bir artış sağlamıştır.Yapılan bu çalışma yerel değerleri koruyup yozlaştırmadan lokalde büyümelerine katkı sağlamaktır.Anadoludan ulusala bir çok alanda köprü görevi yapmayı hedefleyen Anadolu Networks 22 mayıs Çarşamba günü Parksa Hiltonda yapmış olduğu toplantıda sektör temsilcileri ile biraraya gelip proje hakkında bilgilendirme yapmıştır.

Platformda yer alan tvler:Tokat kanal 60, Mersin Kanal 2000, Burdur kanal 15, Rize Gelişim Tv, Bartın B tv, Uşak Egem Tv, Trakya Türk Tv, Karaman Kgrt Tv, Manısa E Tv, Batman Tv, Amasya Art Tv, Adana CRT tv, Bursa Kanal 16, Trabzon kanal Mavi, Karabük BR tv.. 

Anadolu Network
Platform Başkanı
Şakir Gürel

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN