forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Olayları çıkaranların asıl amacı ne?

Aktif .

recep-tayyipBaşbakan Erdoğan, Habertürk, Show TV ve Bloomberg TV'den ortak canlı yayınlanan Teke Tek Özel'de Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarla ilgili Habertürk televizyonunda açıklamalarda bulundu.

İşte Başbakan'ın konuşmasından notlar:

- Ceylan Otel yapılırken eylemcilerin nerede olduğunu soran Erdoğan, "Hilton'un önündeki parkla ilgili benim verdiğim kavgayı herhalde takip etmişsinizdir. Orayı bizden alıp vereceklerdi. O ilçenin sınırlarının içinde olduğu belediye yeşil ışık yaktı.

- Mesela, Koç Üniversitesi'nin olduğu yer. Dört dörtlük bir ormandı. On yaş ve üzeri ormandı. Burasıyla ilgili benim savaşım var. Ben o zaman yalnız kaldım, ben o zaman yalnız kaldım. O zaman o üniversiteyi yapamazlardı. Ben cezaevindeyken dönemin cumhurbaşkanı "bunu engellemek isteyenler şimdi nerede" dedi. Biz davayı devam ettirdik, sonunda devlet kazandı. Şu anda burası bizde. Alacağımız ücretin mahkemesi sürüyor.

- Şu anda elimde benim bir metin var. Bu metin bu üniversitenin rektör tarafından gönderilmiş bir metin. 'Değerli öğrenciler şehirdeki olağanüstü durum itibariyle, sınavlara katılamayacak bütün öğrenciler, sağlık raporu getirmeksizin, önümüzdeki günlerde telafi sınavı alabileceklerdir' isim ve rektör. Zekeriyaköy nere, Taksim nere? Bu okul öğrencilerinin büyük kısmı yatılı. Bu yazıdan farklı şeyler algılıyorum. Aynı şeyi ODTÜ'de, Hacettepe'de de gördük. Üniversite yönetimlerinin de öğrencilere hakim olamayışları noktasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ben açıklama yaptım ne dedim? Polis burada biber gazı kullanmak suretiyle aşırı gitmiştir. Diyelim ki dün polis bunların hiç birini yapmadılar. Ne yaptılar? Polisin aracını falan yaktılar" şeklinde konuştu. :

- Bir demokrasi mücadelesiyle sandıkta verilir Meydanları yakıp yıkarak mücadele verilmez.

- Polis biber gazı sıkarak olaylarda aşırı gitmiştir.

10 TANE TAŞINAN 2 TANE DE KESİLEN AĞAÇ VAR

Erdoğan, Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin orada 10 tane sökülen ve taşınan, 2 tane de kesilen ağaç olduğunu belirterek, "Burada Topçu Kışlası vardı. Mimarisi çok farklı ve güzel bir mimariydi. Taksim Gezi Parkı ile ilgili çalışmalar benim önüme geldi belediye başkanlığı dönemimde. Baktım ki merkezi yönetim bana destek vermiyor, o işten vazgeçtim. Başbakan olduktan sonra tekrar gündeme getirdim. Baktım ki nefis olacak bunu yaparsak. Hem orada yeşili ve tarihi yeniden kazanırız ve yayalaştırmayı yapacağız. Ona başladık. Bir başka hedef de AKM'yi yıkmak. Yan taraftaki ve arka taraftaki boşluğu da katarak çok büyük bir kültür merkezi yapmayı düşünüyoruz. Bu tarihi eserin zaten aslı var. Bunun nasıl yapılacağını sormanın gereği yok. CHP tarafından yerle yeksan edilmiş bir eseri biz yeniden kazandırıyoruz" dedi.

ASIL SEBEP GEZİ PARKI DEĞİL

- Taksim'de aslında meselenin AVM ve Gezi Parkı olmadığını dile getiren Erdoğan, "Bir İstinye Park gibi bir şey oraya yapılabilir mi? Şehir Müzesi olayını telaffuz ettik biz" diye konuştu.

İstanbul'da bir şehir müzesi olmadığını belirten Erdoğan, "Bunun dışında biz bir büyük bir milli kütüphane de düşünüyoruz. Rami Kışlası, milli kütüphane olacak. Şimdi bunlar buna da kıyamet koparır. Zaten şu anda Rami Kışlası diye bir şey kalmamış" dedi.

MHP, BDP BULAŞMADI, CHP YANLIZ KALDI

- Bu işi körükleyenlerin arasında onları görüyoruz. Bütün olumsuzluklarına rağmen MHP bu işin ilerisine bulaşmadı. BDP de bu işin içerisine bulaşmadı. CHP ortada yanlız kaldı. Önümde bazı resimler var. Bunlar yakılıp yıkılan bazı araçlar, belediye otobüsleri. Burada aşırı uçlar var. Projede CHP’nin onayı var.

24 SAATLİK HASAR BİLANÇOSU

- Hasarlara bakıyoruz resmi rakamlar bunlar 1 Haziran 2013 tarihinden itibaren, 2 Haziran 2013 saat 11.00'e kadar gerçekleşen olaylarda, 89 polis aracı, 42 özel araç, 4 otobüs, 18 belediye aracı, 4 bize ait bina, 94 iş yeri, 1 konut, 1 polis merkezi, çok sayıda otobüs durağı yakılıp yıkıldı. Gazetelerin araçları yıkıldı. Neyin karşılığı bu. Sizin seçim haklarınız mı elinizden alındı. Neden acaba. Bunun cevabını sizler bulabildiniz mi?

PHOTOSHOPLU FOTOĞRAFLAR YAYINLANDI

- Photosoplarla cesetler yayınlandı. Ben 200 bin kişiyi çıkarırım. Benim bir partim var tabanım var. Ama biz bunlara aynı anda cevap verme yoluna gitmedik. Partimin tabanı da sessiz mi kalacağız diye aradılar. Sukünetli davranmalarını istedim. Her gün 2-3 yerin açılışını yapıyorum. Biz bunlar için terlerken Taksim'de hayırlı bir hizmet yapılırken birileri provoke ediyor. 21.5 Milyon oy almış parti olarak söz sahibi olmayacağız CHP ve aşırı uçlar gelip tahakküm edecek. Çoğunluğun azınlığa, azınlığın da çoğunluğuna tahakküm etmesine karşıyım. Kesinlikle olması gereken budur. Toplu gösteri mi yapacaksın müracatını yaparsın gider orada gösterini yaparsın. Buna mani bir hal yok. Ama toplumun bütün alanları yol geçen hanı değil ki. Toplum hayatını tamemen sekteye uğratır. İstediğiniz şeyi istediğiniz yerde yaparken toplumun diğer katmanlarına saygı göstermeyecek misiniz?

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN