forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Yunan Devlet Televizyonu kapandı

Aktif .

yunandevlettvYunanistan, Kamuda tasarruf amacıyla ani bir karar alarak devlet televizyonu ERT’yi kapattı. 

Karara göre ERT’de çalışan 2 bin kadar kişi işten çıkarıldıktan sonra televizyon daha dar bir kadroyla yeniden faaliyete geçecek. 

İşçi sendikaları ve iktidardaki koalisyon hükümetinin küçük üyelerini de hazırlıksız yakalayan ve tepkilerine yol açan karar uyarınca ERT kanalları dün gece yarısından itibaren yayını kesti. 

Hükümet sözcüsü Simos Kedikoglou dün ERT ekranlarının kapanmasından hemen önce duyurduğu hükümet açıklamasında, “Yunan halkı fedakarlıklara katlanırken kutsal inekler için zaman kaybı, tereddüt ve hoşgörü gösterilemez” dedi.  

ERT’nin kullandığı üç televizyon kanalı ile bölgesel, ulusal ve dış yayın yapan radyo kanallarının Yunanistan’a yılda 300 milyon euroya mal olduğunu söyleyen Kedikoglou, kurumun “inanılmaz israfın tipik bir örneği” haline geldiğini söyledi. 

Sözcü, ERT çalışanlarının yeniden kurulacak olan yayın kurumunda görev almak için başvurmalarını istedi ancak yeni kurumun nasıl olacağı hakkında bilgi vermedi 
Açıklamanın ardından binlerce protestocunun önünde toplandığı ERT binasını polis korumaya aldı. 

Özel televizyon kanalları da protesto olarak altı saat süreyle canlı yayın yapmadılar ve saat 2000’deki ana haber bültenini yayınlamadılar. 

Yararlandığı uluslararası kurtarma yardımının koşullarını yerine getirmek ve iflas halindeki kamu finansmanını düzeltmek için varlık satışlarına yönelen Yunanistan’da kamu doğalgaz kurumu Depa’ya Pazartesi günü alıcı çıkmaması, hükümeti zor durumda bıraktı. 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN