forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Danimarka Roj TV ve Nuçe TV'yi kapattı...

Aktif .

ETİKETLER:Roj TV

ROJ-TVDanimarka Mahkemesi, PKK'nın yayın kuruluşları olan Mezopotamya Brodcasting'e bağlı MMC, NUCE TV, ROJ TV’nin yayın lisansları iptal etti.

Şirketler yaklaşık 2 milyon euroya denk gelen 5 milyon Danimarka Kronu para cezasına çarptırdı.

DANİMARKA TARİHİNDE İLK 

Mahkeme aynı zamanda kararı ile Danimarka tarihinde bir ilke imza attı. Ülke tarihinde ilk kez bir medya kuruluşu için bu kadar yüksek bir para cezası verilmiş oluyor.

2 HAFTALIK İTİRAZ SÜRESİ

Karara şirketlerin itiraz hakkı bulunuyor. Ancak itiraz edebilmek için de 5 milyon Kron para cezasını ödemesi ya da bir teminatta bulunması gerekiyor. Aksi takdirde 2 hafta içerisinde kapanacaklar.

"MAHKEME SAVCILIĞIN KARARINI ONAYLADI"

Bu arada şirketin yetkililerinden Amed Dicle, itiraz konusunda neler yapılacağını avukatların netleştireceklerini belirterek, "İki hafta içerisinde itiraz edilmezse televizyonlarımızın yayınları duracak. Savcılık, şirketlerin tamamen kapatılması yönünde görüş bildirdi. Mahkeme ise verdiği bu kadar yüksek para cezası ile aslında savcılığın kararını onaylamış bulunuyor" dedi.

Ahmet Dicle, söz konusu kararın 2012'de verilen karardan daha ağır olduğunu da vurgulayarak, "Bir süredir Mezopotamya Brodcasting'in hesapları dondurulmuştu, farklı engellemeler de vardı. Şu anda yayın lisansımız iptal edildi. İki hafta içerisinde itiraz edilmesi ve aynı zamanda para cezasının ödenmesi gerekiyor" diye konuştu.

DKM ARŞİVİ