forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Ahmet Altan'a Başbakan'a hakaret cezası...

Aktif .

ETİKETLER:Ahmet Altan

 

ahmet-altan-sonoyunBaşbakan Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle Ahmet Altan'a önce 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Ceza 7 bin TL adli para cezasına çevrildi.

Gazeteci Ahmet Altan’ın geçtiğimiz yıl Ocak ayındaki köşe yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ‘Basın Yoluyla Hakaret’ ettiği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın 7. duruşmasında karar çıktı. 

"BAŞBAKANIN ELEŞTİRİ SINIRI GENİŞTİR" 

Anadolu Adalet Sarayı 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı avukatı Seçil Özkazanç ile tutuksuz sanık Ahmet Altan’ı avukatı Veysel Ok yer aldı. Duruşmada söz alan avukat Veysel Ok, Altan’ın suçsuz olduğunu belirterek, suçlamaya konu köşe yazısında Uludere olayına değinildiği için Uludere olayında kimin emir verdiğinin araştırılması gerektiğini ifade etti. Avukat Ok, olayda sorumluların tespit edilmesi için Genelkurmay Başkanlığı’na müzekkere yazılmasını ve dosyada siyasi iktidarın sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespiti için de dosyanın bilirkişiye teslim edilmesini talep etti. 

Söz konusu köşe yazısının içeriğinde siyasi iktidarın Uludere olayındaki sorumluların bulunmasına ilişkin uyarılar olduğunu ifade eden Veysel Ok, “Mahkeme yazılarda iyi niyet aramalıdır. Rahatsız edici ve rencide edici fikirler de koruma altındadır. Sert ifade saldırganlık değerlendirmesi yapmaya yetmez. Müvekkilim bir gazetecidir, Recep Tayyip Erdoğan ise 10 yıldır Başbakanlık yapan kişidir ve bu nedenle eleştiri sınırı daha geniştir" dedi.,

7 BİN LİRA ADLİ PARA CEZASI

Mahkeme önce, sanık Ahmet Altan’a köşe yazısında ‘Devlet yardakçılığı ve ahlak’ başlıklı yazı ile eleştiri sınırlarını aşarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a basın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle bir yıl 2 ay hapis cezası verdi. Sanığın duruşmadaki iyi halini de dikkate alan mahkeme hapis cezasını 11 ay 20 güne indirdi ve verdiği hapis cezasını günlüğü 20 liradan toplamda 7 bin lira adli para cezasına çevirdi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN