forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TRT kuruluşunun 50. yılını kutluyor...

Aktif .

ETİKETLER:TRT

trt-50yilTRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerini ağırladı. Toplantıya, TRT'nin eski genel müdürleri Nevzat Yalçıntaş, Cengiz Taşer ve Yücel Yener de katıldı.

TRT KÜLTÜRÜMÜZÜN BEKÇİSİ

TRT'nin 3-4 olan yayın sayısını 15'e çıkardığını belirten TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT'nin 31 Ocak 1968 yılından bu yana televizyon yayını yaptığını belirtti. Emeği geçenlere teşekkür eden Şahin, "TRT aynı zamanda kültürümüzün bekçisi, kültürümüzü bugünlere taşıyan bir olgu" dedi.

TRT ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, yapılanların unutulamayacağını belirten Şahin, TRT'nin özel televizyonların kuruluşuna da büyük katkı sağladığına dikkat çekti.

ÇOK KALİTELİ YAYINCILIK YAPIYORUZ

Şu anda çok kaliteli yayınlar yapıldığını stüdyoların, biri hariç, yenilendiğini ve yeni stüdyoların yapıldığını belirten Şahin, farklı dil ve lehçelerde yayınların yapıldığını da hatırlattı. İlk yayının Kürtçe ile başladığını ve Kürtçe'nin üç farklı lehçesinde yayınların devam ettiğini söyleyen Şahin, Kürtçe televizyonun sadece Türkiye'de değil, Kuzey Irak'ta da izlendiğini vurguladı. Şahin, TRT Arapça ile de Arap coğrafyasına yayın yapıldığını söyledi.

TRT İNGİLİZCE BU YIL YAYINA GİRECEK

İbrahim Şahin, çalışmaları devam eden TRT İngilizce kanalı hakkında da bilgi verdi. 

''İngilizce kanal şu anda üzerinde durduğumuz en önemli çalışma" diyen Şahin, "Bütün arkadaşlarımız ağustos ayında, en geç bu yıl sonunda 50. yılımız dolayısıyla biraz da çalışmalarımızı arttırdık. İngilizce kanalla ilgili zorluğumuz şu, diğer kanallarımız Türkçe konuşulduğu için insanlarımız hatamızı kusurumuzu mazur görebiliyordu. Ama İngilizce kanal tüm dünyaya yayın yapacak ve dünyada İngilizce konuşan anlayan insanlara yayın yapabileceği için de takdir edersiniz ki Al Cezire gibi, CNN gibi, BBC World gibi kaliteli yayın yapmak zorundayız. O nedenle kanalın iyi olması için gece gündüz çaba sarf ediyoruz. Umarım bunu da insanlara beğendiririz" diye konuştu.

MÜZE TREN YOLA ÇIKIYOR

Şahin, TRT'nin 50'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla farklı etkinlikler yapmayı planladıklarını da açıkladı. 50. yıl kutlamalarını basın toplantısı ile başlattıklarını ifade eden Şahin, bir müze tren oluşturduklarını ve trenle 20 farklı ilde belli gün ve tarihlerde çocuklar, gençler ve televizyon merakı olan insanlara TRT tarihini göstereceklerini söyledi. Şahin ayrıca 50. yıl etkinlikleri kapsamında müzik albümleri çıkaracaklarını, konserler düzenleyeceklerini ve 50. yıl hatıra ormanı oluşturulacağını belirtti.

1964 YILINDA KURULDU

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla, 01 Mayıs 1964’de, özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğine sahip olarak kuruldu. 31 Ocak 1968 tarihinde ise televizyon yayıncılığına başlandı.
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN