forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Adalet Bakanı açıkladı: Türkiye'de hapiste kaç gazeteci var?

Aktif .

hapistekigazetecilerAdalet Bakanlığı, gazeteci olduğu iddia edilen 15 ismin, örgüt üyeliği, terör, soygun gibi suçlardan hapiste olduğunu bildirdi. 

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) 'Türkiye'deki Tutuklu Gazeteciler' listesini açıkladı. Adalet Bakanlığı listede 'gazeteci' olarak gösterilen 15 kişinin cezaevinde olma sebebin gazetecilik faaliyeti olmadığı dile getirildi.

Adalet Bakanlığı'nın açıklamasına göre 15 kişiden 7 kişinin yargılamasının tamamlanın hüküm alırken 8 kişinin yargılamasına ise tutuklu olarak devam ediliyor. 15 kişiden 7'si, PKK/KCK, 3'ü DHKP-C, 3'ü MLKP/MK, 1'er kişi de TKP (ML) TİKKO ve İBDA-C ile ilişkilendirildiği için cezaevinde bulunuyor.

İŞTE SUÇLAMALAR

Açıklamaya göre listede bulunan isimlerin aldıkları hükümlere ve isnat edilen suçlara göre dağılımı ise şöyle sıralandı: 'Tehlikeli madde, resmi belgede sahtecilik, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, ruhsatsız silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma (4 kişi), silahlı terör örgütüne üye olma (10 kişi), silahlı terör örgütü propagandası yapma (1 kişi).

Açıklamada MLKP terör örgütü adına faaliyette bulunduğu ve Banka Soygunu gibi olaylara karıştığı gerekçesiyle mahkum olan H.D.'nin AİHM'e yaptığı başvuruda Türkiye'nin 'uzun tutukluluk' sebebiyle ihlal aldığını ancak AİHM'nin yargılama içeriği ve cezalarla ilgili bir değerlendirme yapmadığına dikkat çekildi.

BOZDAĞ: İNSANIN YÜZÜ KIZARIYOR

Avrupa'dan gelen eleştirileri cevaplayan Adalet Bakan Bekir Bozdağ, gazeteci olduğu iddia edilen isimlerin suçları sıralamış 'Okuduğum zaman insanın yüzü kızarıyor. Bunların basın çalışmalarıyla, faaliyetiyle bir alakası yok' demişti.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN