forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'Basın Özgür Değil' dediler ve yürüdüler...

Aktif .

gazeteciler-yuruyusGazetecilere Özgürlük Platformu tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüş İstanbul'da gerçekleştirildi.  

Gazetecilere Özgürlük Platformu tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Orhan Erinç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Basın Konseyi eski Başkanı Oktay Ekşi, Ergenekon Davası'ndan tahliye olan Tuncay Özkan ve çok sayıda meslektaşı katılarak destek verdi.

SARI KURDELE TAKTILAR

Cağaloğlu Meydanı'nda toplanan gazeteciler, 'Dünya Basın Özgürlüğü Günü' nedeniyle yakalarına sarı kurdele taktı. 'Adalet İçin Bekliyoruz' yazılı pankart açan gazeteciler ağızlarını bezle kapatarak basına yönelik sansürü protesto etti. 

"AVRUPA'NIN BASINI ÖZGÜR OLMAYAN TEK ÜLKESİ"

Pınar Türenç burada platform adına basın açıklamasını okudu. Açıklamada, "Freedoom House tarfından açıklanan dünya basın özgürlüğü raporunda Türkiye'nin basın özgürlüğü sıralamasında 120'den 134. sıraya düşmesinden utanç duyuyoruz. Ama asıl utanç bu gerçeği yaratanlarındır. Son 15 yıldır ilk kez özgür olmayan ülkeler arasına sokulan Türkiye böylece Afrika'nın Güney Sudanı'yla, Libya, Ermenistan, ve Ekvator'la aynı ligde. Böylece Türkiye ilk kez Avrupa'nın basını özgür olmayan tek ülkesi oldu. Dünya raporunda özgürlükler alanında en büyük düşüşün yaşandığı Türkiye'nin geldiği bu dramatik durumdan endişe duyuyoruz.

Basın özgürlüğü Demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Temel hak ve özgürlüklerden ödün verdiğimiz sürece dünya liginde daha da aşağılara düşeceğimiz kesindir" ifadelerine yer verildi.

 

DKM ARŞİVİ