forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Abdülkadir Selvi: Türkiye'yi dinleme cehennemine çevirmişler

Aktif .

telekulakkkYeni Şafak'ın yayınladığı dinleme listesinde adı geçen gazetenin Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, "Türkiye'yi dinleme cehennemine çevirmişler" dedi... 

Yeni Şafak gazetesi bugün manşetten, içinde gazetecilerin de bulunduğu 64 ismin 2008 ile 2010 arasında yasa dışı bir şekilde dinlendiğini haber yaptı. Habere göre, Hürriyet gazetesi icra kurulu başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ertuğrul Özkök, Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, Necmettin Erbakan da dinlenen isimler arasındaydı. 

Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı Abdülkadir Selvi, adının dinleme listesinde neden yer aldığı ve neden dinlenildiği konusunda bir bilgiye sahip olmadığını belirterek, "Hangi suç kapsamında dinleme kararı alındığını ben de merak ediyorum. Ayrıca benim telefonumun IMEI numarası verilerek, emekli bir memur olan ağabeyim Hacı Ahmet Selvi adı ile dinlenilmişim. Ve bu dinlemenin ne kadar süre devam ettiği, dinleme kayıtlarının ne yapıldığı; imha mı edildiği, bir yerde muhafaza edildiği konusunda herhangi bir bilgim yoktur" dedi.

 "Türkiye'yi dinleme cehennemine çevirmişler"

Tevhit Selam Örgütü'nde de mankenden gazeteciye, laikten İslamcı'ya kadar çok çeşitli kesimlerden insanların dinlendiklerini anımsatan Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada ise siyasetçilerden savunma sanayinin bel kemiğini oluşturacak insanlara, mankenlerden işadamlarına kadar hepsini bir araya getiremeyeceğiniz ithamlarla dinlemişler. CHP milletvekilini İBDA-C'den, gazeteci Ertuğrul Özkök'ü uyuşturucudan dinlemişler. Bunun, ne kadar hukuksuz, keyfi ama bir yapının çıkarlarına yönelik bir iş olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye'yi dinleme cehennemine çevirmişler. O nedenle yeni dinlemelerin çıkması sürpriz olmaz. Ama bu olay kanıksanarak, normal sıradan bir hadise gibi görülmemeli. Çok ciddi bir yasa dışı olayla karşı karşıyayız."

Selvi, Arzuhan Yalçın Doğan'ın İBDA-C'den, Tuğçe Kazaz'ın organize suç kapsamından, savunma sanayi projelerini yürütenlerin hiçbir örgüt belirtilmeden yapılan dinlemelerin stratejik bir hedefe yönelik olduğunu ortaya çıkardığını kaydederek, "Bu sürpriz de değil. Bu, artık hala gözlerini kapayıp gerçekleri görmek istemeyenler için ders olmalı. Savunma sanayi ile ilgili dinlemeler, bizim savunma sanayi projelerini yürüttüğümüz ülkelere kadar uzanacak bir etki alanına sahip. Örneğin, biz İsrail ile İHA projesini, Amerikalılar ile farklı projeleri yürütüyoruz. Bu projelerle ilgili sırların kimlerin eline geçtiğini bilemiyoruz. Bunun çok ciddi olarak bir başka ülke ya da ülkeler adına teknoloji casusluğu ve istihbarat paylaşımı gibi boyutları da söz konusu. Ciddi bir yargılama ile bunun ortaya çıkarılması gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

DKM ARŞİVİ