forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

İngiliz adaleti telekulakçı gazetecileri affetmedi...

Aktif .

ingiltere-telekulakHaber yapmak için yasa dışı telefon dinlediği gerekçesiyle suçlu bulunan İngiltere Başbakanı Cameron'ın eski iletişim danışmanı Andy Coulson ve beraberinde çalışan 4 gazeteci, hapis cezası aldı.

Sansasyonel haber için yasa dışı telefon dinlediği gerekçesiyle suçlu bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron'ın eski iletişim danışmanı ve kapatılan 'News of the World' gazetesinin eski editörü Andy Coulson, 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8 ay süren telekulak davasına bakan yargıç, Coulson'ın yanı sıra davada yargılanan gazetenin diğer eski dört çalışanına da ceza verdi.

Buna göre, News of the World gazetesinin eski muhabiri Neville Thurlbeck ve editörü Greg Miskiw altışar ay hapis cezası, eski muhabiri James Weatherup 4 ay tecil edilmiş hapis cezası, eski özel dedektifi Glenn Mulcaire ise 6 ay tecil edilmiş hapis cezası ile 200 saat kamu görevi cezası aldı. 

Telekulak skandalının ortaya çıkmasının ardından Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch'ın İngiltere'de sahibi olduğu 168 yıllık 'News of the World' tabloid gazetesi, Temmuz 2011'de kapatılmıştı.

Sansasyonel haber için çok sayıda kişinin telefonlarını yasa dışı dinlediği iddia edilen kişiler arasında Coulson'ın yanı sıra Murdoch'ın sahibi olduğu News International şirketinin eski yöneticisi ve "Murdoch'ın manevi kızı" olarak bilinen Rebekah Brooks da vardı. Brooks ise davada suçsuz bulunmuştu. 

Telekulak skandalı, yargıç Brian Leveson'ın kamuoyuna açık yürüttüğü ve medyanın siyasetçilerle ve polisle ilişkisinin masaya yatırıldığı "Leveson Soruşturmasına" neden olmuştu.  

DKM ARŞİVİ