forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Erdoğan CNN International'da İsrail'e 'Terör devleti' dedi...

Aktif .

recep-tayyip-560CNN International'a konuşan Başbakan Erdoğan, kendisine sorulan ‘İsrail’i soykırımla suçladınız, Hitler yorumunda bulundunuz, sözlerinizin arkasında mısınız?’ sorusuna, ‘Kesinlikle arkasındayım’ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in halen batı tarafından savunulması ve dünyanın İsrail'e suskun kalmasının anlaşılamaz olduğunu belirterek, ''Bundan dolayı biz sessiz kalamayız, sessiz kalmayacağız da'' dedi.

Erdoğan, CNN International'ın deneyimli sunucusu Becky Anderson'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İsrail ile Gazze arasında yaşananlar ve İsrail'in Gazze'ye saldırılarının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, Tel Aviv'de yaptığı görüşmede eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un kendisine söylediği, ''Hayatımda en mutlu olduğum anlar; Filistin'de tankların üstünde olduğum zamanlardı'' sözünü hiç unutamadığını dile getirerek, şu anda İsrail'in Filistin'deki konumunun belli olduğunu söyledi.

Amerikalı dostlarıyla, ABD eski Başkanı Geroge W. Bush ve Barack Obama ile bunu konuştuklarında, hep söylenenin "bölgede iki devletli bir yapı İsrail ve Filistin arasında" olduğunu kaydeden Erdoğan, kendilerinin her zaman Filistin'de bunu dillendirdiklerini ve Filistin tarafına "Siz İsrail'i kabul edin, İsrail de sizi kabul etsin" dediklerini aktardı.

Başbakan Erdoğan, şu anda yaşanan; İsrail'in halen batı tarafından savunulması ve dünyanın İsrail'e suskun kalmasının anlaşılamaz olduğunu ifade ederek, "Bundan dolayı biz sessiz kalamayız, sessiz kalmayacağız da" değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Anderson'ın, İsrail'in, Gazze'deki eylemlerinden dolayı Hitler'i anımsattığı ve soykırımdan bahsettiğini hatırlatarak, "Bu yorumlarınızın arkasında mısınız" sorusu üzerine Erdoğan, ''Bu yorumlarımın tamamıyla arkasındayım. Çünkü Nazizm; Hitler'in uygulamış olduğu faşizm, tüm bunları şöyle bir masaya yatırdığınız zaman, şu anda İsrail'in, Filistin'de Gazze'ye yaptığı Hitler'in onlara yaptıklarını aşmıştır. Biz Hitler'in yaptıklarını tasvip etmiyoruz, kabul de etmiyoruz. Ama şu anda İsrail'in yaptığı zulmü, katliamı ve soykırımı da kabul etmiyoruz'' ifadelerini kullandı.

"İSRAİL BİR TERÖR DEVLETİDİR"

İsrail Cumhurbaşkanı'nın, roket ve tünel inşaatlarına Katar'ın para gönderdiğini kastederek, bu ülkeyi terörü finanse etmekle suçlamasının hatırlatılması, Katar ve Türkiye arasında bölgenin yararına olacak bir inisiyatif kurma çabası olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bakın İsrail'in bu yorumuna bir şey ile özellikle cevap vereceğim. Birincisi İsrail'in finansörü kimdir? İkincisi de İsrail bir terör devletidir. Şu yaptıklarıyla terör estirmektedir. Katar, insani yardımlarla mazlumların, mağdurların yanındadır. Türkiye ile işbirliği de her zaman mazlumların, mağdurların yanında olmak, insani yardımlarla onları desteklemektir. Yapılan iş budur. Katar'a burada farklı bir gömlek biçmek ya da Türkiye'ye farklı bir gömlek biçmek... Bir defa bu gömleği biçenlerin ne kadar niyetlerinin kötü olduğunu göstermektedir."

Başbakan Erdoğan, "Geceleri sizi ayakta tutan nedir" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Geceleri sürekli teyakkuz halinde uyuyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim ülkemin içindeki bu bölücü terör örgütü ile mücadelede acaba herhangi bir yerden bir ölüm haberi gelecek mi? Ancak şu anki durumu sorarsanız, tek endişem sadece Filistin, Filistin, Filistin… Özellikle son 10 günde bu katliam beni ciddi biçimde rahatsız ediyor ve kaygılandırıyor. 'Niye' diye sorarsanız? Çünkü, bu hadise İsrail ile normalleşmeyi düşündüğümüz bir sırada patlak verdi."

 

DKM ARŞİVİ