forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Yılmaz Özdil ucuz kahramanlık yapıyor

Aktif .

fatih-yilmazYılmaz Özdil'in Hürriyet'ten istifası medya gündemine bomba gibi düşerken, Fatih Altaylı, Özdil'le ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Altaylı Gazeteciler.com'a Sabah'ta Yılmaz Özdil'in başrolünde olduğu iki krizi anlattı.

Birinci krizde Yılmaz Özdil, ATV'de o dönem program yapıyor. Programının saati değişip o gün yayına geç girilince kaleme sarılıp kanalın genel müdürü hakkında ağır bir yazı döşeniyor. 
Fatih Altaylı bunu öğrenince Doğan Satmış'ı Özdil'e gönderiyor ve şu mesajı yolluyor:"ATV Genel Müdürü hemen yanındaki odada gitsin ne şikayeti varsa ona söylesin. Böyle yazı yazmasın. Bunun üzerine Yılmaz Özdil kestirip atıyor ve "yazımı çekiyorum, yayınlamıyorum" diyor. O gün Yılmaz Özdil'in köşesi bu yüzden boş çıkıyor. 
İkincincisinde ise, Sabah Gazetesi TMSF'ye geçtiğinde bir Yılmaz Özdil krizi daha patlıyor. Özdil'in kalema aldığı yazıyı TMSF yayınlamıyor. Bunun üzerine Fatih Altaylı başta olmak üzere yazarlar TMSF'nin bu tavrını protesto için ertesi gün yazı yazmama kararı alıyorlar. Bunu da arayıp Yılmaz Özdil'e aktarıyorlar. Özdil'den aldıkları yanıt hepsini şoke ediyor. 
Yılmaz Özdil kendisini için protestoya niyet eden yazarlara şu yanıtı veriyor:"Size ne benim bu meselemden ben yazımı yazıyorum arkadaşım. Bunun üzerine Sabah yazarları da protestodan vazgeçiyor. 
Yılmaz Özdil'in yaptığı ucuz kahramanlık mı? Fatih Altaylı tanık olduğu bu iki Yılmaz Özdil vakasını aktardıktan sonra şöyle bir eleştiri getirdi:
"Son zamanlarda ben de dahil olmak üzere, yazarlar ucuz kahramanlık yapmaya başladılar. Sözcü son dönemde böyle yazarları toplamaya başladığı için bir çok gazetede ucuz kahramanlık yapan yazarlar çıktı. Bu hoş bir şey değil.
Peki Yılmaz Özdil mi yoksa Hürriyet mi haklı? 
Uzun bir dönem Genel Yayın Yönetmenliği yaparak yayıncılık sorumluluğunu taşıyan Fatih Altaylı'ya göre Hürriyet Gazetesi yazıyı basmama hakkına sahip. Altaylı şöyle dedi:
Bir gazete yayın ilkelerine aykırıysa yazıyı yayınlamama hakkına, yazar da yazmama hakkına sahiptir. Yazarların bu tarz yayın ilkelerine uymamaları doğru bulmuyorum.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN