forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HASAN PULUR ALMANYA'DAKİ İNTİHAL DAVASINI KAYBETTİ

Aktif .

hasan_pulurMilliyet Gazetesi yazarı Hasan Pulur'un, yazar Nazmi Kavasoğlu'undan intihal yaptığı Almanya Hamburg Eyalet Mahkemesi kararıyla kesinleşti...
 

Cihan Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Milliyet gazetesi yazarı Hasan Pulur'un Berlin Abentblatt gazetesinde Türkçe yazılar kaleme alan Nazmi Kavasoğlu'nun yazılarından "aşırma" yaptığı Hamburg Eyalet Mahkemesi kararıyla kesinleşti.
 
Hamburg Mahkemesi, Nazmi Kavasoğlu'nun Berliner Abendblatt Gazetesi'nde 14.07.2004, 21.07.2004, 04.08.2004, 11.08.2004, 18.08.2004 ve 01.09.2004 tarihlerinde yayımlanmış 6 yazısı ile Hasan Pulur' un "Bizden Olanlar" ismini verdiği ve Türk insanını değerlendirdiği 18 Eylül 2005 ve 30 Ekim 2005 tarihli Milliyet Gazetesi'nde yayımlanmış yazıları arasında benzerlikler tespit etti.
 
Gazeteci-yazar Nazmi Kavasoğlu, yazılarından intihal yapıldığını fark edince Aralık 2008'de Hamburg Eyalet Mahkemesi'nde avukatı Makro Pietruck aracılığıyla Milliyet'in Almanya şubesi olan Milliyet Verlags-und Handels GmbH aleyhine 5 bin euro tutarında manevi tazminat davası açtı.
 
İlk kez böyle bir davayı görüşen Hamburg Mahkemesi, 6 kişilik bir yeminli tercüman ekibi kurdurup davaya konu olan bütün yazıları Almancaya tercüme ettirdi ve bu yazıları titiz bir şekilde inceledi. Aylar süren incelemeden sonra Hamburg Mahkemesi 28 Ağustos 2009'de konuya ilişken gerekçeli kararını açıkladı. Cihan, Hamburg Mahkemesi'nin 10 sayfadan oluşan gerekçeli kararına ulaştı.
 
Buna göre Hamburg Eyalete Mahkemesi, Milliyet yazarı Pulur'un Kavasoğlu'nun yazılarından intihal yaptığına hükmetti ve Pulur'u 500 euro manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Ayrıca Pulur'un mahkeme masraflarını da ödemesine karar verdi. Gerekçeli kararda intihal yapılan metinler de ayrıntılarıyla yer aldı.
 
PULUR ALEYHİNE YENİ DAVALAR YOLDA
 
Milliyet yazarı Hasan Pulur'un intihal yaptığının mahkeme kararıyla kesinleşmesinden sonra, Kavasoğlu şimdi maddi tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Kavasoğlu'na yakın bir ismin Cihan'a yaptığı açıklamaya göre Nazmi Kavasoğlu şimdi Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi'ne gidecek ve Pulur ve Milliyet aleyhine maddi tazminat davası açacak.
 
Ayrıca Milliyet gazetesinin yayınlandığı 7 Avrupa ülkesinde de söz konusu gazete ve yazarı aleyhine benzer davalar açılacak. Pulur aleyhine Türkiye'de de yargıya başvurulacak. "Tenfiz davası" olarak nitelendirilen bu sembolik dava mahkemeye intikal etmeyecek; ancak Almanya ve Türkiye arasındaki ikili hukuk anlaşmaları çerçevesinde Almanya'daki dava metni Türkiye'de yayınlattırılacak.
 
Alman Liyakat Nişanı sahibi Türk gazeteci yazar Nazmi Kavasoğlu, 1 milyon 340 bin tirajlı Berliner Abendblatt gazetesinin Türkçe sayfalarının editörlüğünü yapıyor ve ilavelerdeki köşesinde Türkçe yazılar kaleme alıyor. Şu an itibariyle Amerika'da bulunan gazeteci-yazar Kavasoğlu'nun Almanya'ya dönüşünde konuyla ilgili bir açıklama yapması da bekleniyor.
 

DKM ARŞİVİ