forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MİLLİYET GAZETESİ VE MUHABİRİNE TERÖR DAVASI...

Aktif .

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK'nın yöneticilerinden Duran Kalkan'ın Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamaları haber yapan gazeteci aleyhinde dava açtı.
 
Başsavcılık, Milliyet gazetesi muhabiri Namık Durukan ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Çakkalkurt'un “terör örgütünün propagandasını yaptıkları” gerekçesiyle 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.
 
Kalkan, PKK'nın silah bırakması tartışmaları konusunda, 24 Haziran'da Fırat Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Durukan, kamuoyunun da yakından izlediği tartışmayla ilgili yapılan açıklamaları, açıklamaların Fırat Haber Ajansı'na yapıldığını da belirterek haberleştirdi.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise Durukan'ın haberiyle ilgili dava açtı. Savcılık, Durukan'la, Milliyet gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çakkalkurt'un “terör örgütünün propagandasını yaptıkları” gerekçesiyle 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.
 
Savcılık, Durukan ile Çakkalkurt'un, alacakları hapis cezası süresince seçme ve seçilme hakları dahil çeşitli haklarından yoksun bırakılmalarını da talep etti.
 
Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre; düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü bulunmasına rağmen, Kalkan'ın şiddete çağrı içeren görüşlerinin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğinin belirtildiği iddianamede, haber sahibi sıfatıyla Durukan'ın, sorumlu sıfatıyla Çakkalkurt'un yargılanması gerektiği vurgulandı.
 
 

DKM ARŞİVİ