forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

"TRT ÜZERİNE ÇÖREKLENEN ŞİRKETLERİN RANTINI KESTİK"

Aktif .

ibrahin_sahinTRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle yaptığı sohbet toplantısında TRT üzerine çöreklenen şirketlerin rantını kestiklerini söyledi.
 
Şahin, günümüzde TRT'nin sadece Türkiye'deki medya ile değil, dünya medyalarıyla da rekabet etmek istediğine dikkat çekti.
 
Zaman GAzetesi'nin haberine göre, Genel müdürlük binasındaki sohbette Şahin, bir gazetecinin, "TRT ihalelerinden bazıları bir gazeteye haber oldu. Bu konuda ne diyeceksiniz?" şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi: "PTT genel müdürlüğüm döneminde 3 bin ihale yaptım. Ulaştırma müsteşarlığım döneminde Türkiye'nin yatırım bütçesinin üçte biri elimden geçti. Çok şükür tek bir ihaleme itiraz olmadı. TRT'de 50 bin liralık bir ihale yapılmış, bu ihaleyi alan kişinin Amasyalı olduğu iddia ediliyor. İhaleyi alan adamı ben tanımam. Eğer o beni tanıyorsa hemen istifa edeyim. 50 bin TL'lik ihale için yazanlar, bu ihaleye en düşük değer veren kişinin kazandığını yazmıyorlar. Bizim en büyük vasfımız, kamu kaynaklarını kullanırken gösterdiğimiz azami özendir. Bu özeni kimse karalayamaz. TRT üzerine çöreklenen bazı şirketlerin rantını kestik. Neden bunu kimse söylemiyor?"
 
REYTİNGLERİ KENDİMİZ ÖLÇECEĞİZ
 
Şahin, TRT'nin kanal sayısının 15'e ulaştığını hatırlatarak, "Reyting ölçümlerini artık kendimiz yapacağız. İhaleyi yaptık, kararlıyız, sistem 6 ay içinde devreye girecek. Firmanın teknik hazırlıkları sürüyor. Şimdiye kadar 6-7 televizyon yöneticisi ile görüştük. Onlar da bu ölçüme dahil olacak. RTÜK ve TİAK da devrede olsun istiyoruz. Ama kimse olmasa da ölçümleri kendimiz yapabiliriz. Bu 2-3 yıllık bir süreç, bir mesafe alamadığımız için böyle bir yola gittik." dedi. Türkiye'nin tümüne hitap eden bir kanalın nasıl olur da reyting listelerine giremediğini sorguladıklarını anlatan Şahin, "AGB'ye, sistemdeki yanlışlıkları belgeleriyle ispat ettik. Halen bir cevap alamadık. Mahkemeye, rekabet kuruluna gittik. Sonuçlarını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN