forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ERDİNÇ UTKU FRANKFURT KİTAP FUARINDA KİTABINI İMZALADI

Aktif .

DKM Yazarı Erdinç Utku, önceki gün sona eren Frankfurt Kitap Fuarı'nda Avrupa Türk Gazeteciler Birliği standında “Amerikanca Hayatımıza Türkçe Altyazılar” adlı kitabını imzaladı.
 

7 bin standta 440 bin kağıt ya da dijital kitabın sergilendiği dünyanın en büyük kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı’nın 61'si  sona erdi. Bu yıl Çin’in konuk ülke olduğu fuardan Belçikalı yayıncılar yeni anlaşmalarla dönerken, Türkiye ulusal bölümünde gerçekleştirilen Türkiye edebiyat etkinlikleri ilgi odağı oldu. Gülten Dayıoğlu ve Ayşe Kulin gibi isimlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda yazar kitaplarından parçalar okudular ve yapılan söyleşilerde edebiyat ve yayıncılığı tartıştılar.
 
Avrupa Türk Gazateciler Birliği ATGB standında ise 17 Ekim Cumartesi günü ünlü Kabareci Şinasi Dikmen, “Integrier dich. Opa!”, Mizah Yazarı Erdinç Utku “Amerikanca Hayatımıza Türkçe Altyazılar” ve gazeteci-yazar  Işın Sigel “Aaa, Siz hiç Türklere Benzemiyorsunuz!” adlı kitaplarını imzalarken  Dr. Esin İleri de “Lehrbuch der türkischen Sprache” adlı 2 CD’lik eğitim setini tanıttı. Ayrıca ATGB standında Binkir gazetesinin de aralarında bulunduğu başta Almanya olmak üzere Avrupa’da çıkan Türkçe yayınlar sergilendi. Binfikir ekibinin Türkiye ulusal bölümünde yer alan standalara  “Belçika’dan Türkçe bir esinti” olarak sunduğu Binfikir gazetesinin 42. sayısı Türk yayıncılar tarafından beğeniyle okundu.
 
Çin’in konuk ülke olduğu 61. Frankfurt Kitap Fuarı’nda çoğunluğu Çinli olan gazeteciler yaptıkları eylemde Çin’de gazetecilere yapılan baskıları protesto ederek basına özgürlük istediler. Fuarın son gününde 70 yaşındaki İtalyan köşe yazarı ve yazar Claudio Magris’e “Barış Ödülü” verildi. Belçikalı çizer Kamagurka ise “Bernd-Pfarr-Sonderpreis” ödülüne layık görüldü. Juri  Kamagurka için “gerilla karikatürcü” değerlendirmesinde bulundu.
 
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN