forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

GENELKURMAY İNTERNET SİTELERİ ANDIÇ'INI DOĞRULADI....

Aktif .

 Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Başbakanlığın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunduğunu bildirdi.
Tuğgeneral Çubuklu, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Geçen günlerde elektronik postayla gönderilen ihbar mektubu ile ilgili sorular üzerine Tuğgeneral Çubuklu, bir muhbir tarafından kaleme alındığı iddia edilen ikinci ihbar mektubunda, TSK tarafından işletilen internet siteleriyle ilgili bir andıcın medyaya gönderildiğini belirterek, ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Başbakanlığın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunmaktadır'' dedi.
 
Tuğgeneral Çubuklu, bu olayın, internet sitelerinin 2007 yılında çıkan 5651 Sayılı ''İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun'' esaslarına göre yeniden yapılandırılması kapsamındaki ''normal bir işlemin kamuoyuna çok farklı bir şekilde anlatılması'' olduğunu ifade etti. Tuğgeneral Çubuklu, andıcın da yanında olduğunu söyledi.
 
Andıcın içerisinde sadece 5651 Sayılı Kanun'un öngördüğü şekilde internet sitelerinin tekrar yapılandırılması ile ilgili bir konu olduğunu dile getiren Tuğgeneral Çubuklu, ''Bunun başka şekillerde yapılması ve zamanlaması da bizim için çok ilginç olarak değerlendirilmektedir'' dedi.
 
Elektronik postayı gönderenin kimliğinin belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, soruşturmanın halen devam ettiğini hatırlatarak, ''Soruşturmanın içeriğine ilişkin bunları açıklamamız bizim kendimizle ters düşmemize neden olur. Soruşturma bittiğinde bunların hepsi açıklanacaktır. Savcılık tarafından açıklanacaktır mutlaka. Bu bilgileri de en azından yanlış bilgilendirme olmasın diye sizlerle paylaşmak durumunda kaldık. Bundan sonraki söyleyeceklerimiz hukuk sistemine de yara aldırır diye değerlendiriyoruz'' yanıtını verdi.
 
''Başbakanlığın direktifinin sadece Genelkurmay Başkanlığını mı, tüm kamu kurum ve kuruluşlarını mı kapsadığının'' sorulması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, ''Tabii, tabii, tüm kamu'' dedi.
 
Genelkurmay'dan 'ıslak imza' açıklaması
 
TSK, 'Millete komplo' belgesinin ıslak imzalı nüshası ile ilgili olarak açıklama yaptı.
 
Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Askeri Savcılık tarafından ''İrtica ile mücadele eylem planı'' ve ''ıslak imzalı'' olduğu iddia edilen belgeyle ilgili yürütülen soruşturmanın devam ettiğini, bu kapsamda belgenin aslının İstanbul Cumhuriyet Savcılığından üz kez istendiğini, birincisinde belgenin fotokopisinin, diğerlerinde ise herhangi bir cevabın gelmediğini bildirdi.
 
Tuğgeneral Çubuklu, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Askeri Savcılık tarafından, ''İrtica ile mücadele eylem planı'' iddiaları ile ilgili yürütülen soruşturma hakkındaki sorular üzerine Tuğgeneral Çubuklu, ifade edeceği konuların adli sürece müdahale etmeyecek ölçüde bilgiyi içereceğini söyledi.
 
 

DKM ARŞİVİ