forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ALBAY DURSUN ÇİÇEK TUTUKLANDI

Aktif .

 ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı belgede ıslak imzası bulunduğu öne sürülen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, savcılıkta alınan ifadesinin ardından sevkedildiği mahkeme tarafından tutuklandı.
 
Taraf gazetesinde 12 Haziran 2009'da yer alan ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' hazırlandığı ve bu planda Deniz Kurmay Albay Çiçek'in imzası bulunduğuna ilişkin haber üzerine Çiçek, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılar tarafından ifadesine başvurulmak üzere savcılığa çağrıldı.
 
Albay Çiçek'in de aralarında bulunduğu 9 muvazzaf subay, 30 Haziran Salı günü getirildikleri Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde Zekeriya Öz'ün de aralarında bulunduğu Cumhuriyet savcılarına ifade verdi.
 
Savcılık ifadesinin ardından tutuklanması istemiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilen Çiçek, gece geç saatlere kadar süren mahkemedeki işlemlerinin ardından TCK'nın 314/2. maddesi uyarınca ''silahlı terör örgütü üyesi olmak'' suçundan tutuklandı.
 
Çiçek, kararın ardından 1 Temmuz Çarşamba günü saat 01.00 sıralarında Hasdal Askeri Cezaevine konuldu. Avukatı ise adliyeden ayrılmadan ''tutukluluğa itiraz'' dilekçesini mahkemeye sundu.
 
Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılarının ''itiraz'' talebi hakkında mütalaalarını bildirmelerinin ardından talebi değerlendiren mahkeme heyeti, askeri savcılığın soruşturmasının yer aldığı dosyayı da inceledikten sonra ''delil yetersizliği'' nedeniyle Çiçek'in tahliyesini kararlaştırdı.
 
Albay Dursun Çiçek, bu kararın ardından tutuklu bulunduğu Hasdal Askeri Cezaevi'nden saat 21.00 sıralarında tahliye edildi.
 
SAVCI VE HAKİMİ ŞİKAYET
 
Deniz Kurmay Albay Çiçek, 23 Temmuzda Zekeriya Öz'ün de aralarında bulunduğu ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılar ile tutuklanmasına karar veren Hakim Rüstem Eryılmaz'ı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) şikayet etti.
 
Albay Dursun Çiçek, 7 Ağustosta ise kendisiyle ilgili ''maksatlı ve gerçek dışı bilgileri içerecek şekilde yayın yaptığını'' iddia ettiği bazı televizyon kanallarıyla ilgili gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle RTÜK üyeleri hakkında da ''görevi ihmal'' suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
 
Çiçek, ıslak imzası bulunduğu belirtilen ''İrticayla Mücadele Eylem Planı''nın posta yoluyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığına ulaştırılması üzerine, ifade için yeniden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine çağrıldı.
 
Dursun Çiçek'in adı, üçüncü ''Ergenekon'' iddianamesinde de hakkındaki soruşturma devam eden şüpheliler arasında yer alıyor.

DKM ARŞİVİ