forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

DURSUN ÇİÇEK YİNE SERBEST BIRAKILDI

Aktif .

ETİKETLER:Dursun Çiçek

İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın altında ıslak imzası olan ve önceki akşam sorgusunun ardından tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi'ne konulan Kurmay Albay Dursun Çiçek yine serbest bırakıldı.

 

''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı belgede ıslak imzası bulunduğu öne sürülen ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in, ''delil durumu'', ''kaçma şüphesinin bulunmaması'' ve ''sabit ikametgah sahibi olması'' gerekçeleriyle tahliyesine karar verildi. 

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde önceki gün tutuklanarak Hasdal Cezaevi'ne gönderilen Çiçek'in avukatı Mustafa Çevik'in aynı saatlerde yaptığı itiraz üzerine, İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince tahliyesi kararlaştırılan Çiçek'in, ''delil durumu'', ''kaçma şüphesinin bulunmaması'' ve ''sabit ikametgah sahibi olması'' gerekçeleriyle tahliye edildiği öğrenildi.

''Terör örgütü üyesi olmak'' ve TCK'nın 312. maddesinde düzenlenen ''Cebir ve şiddet kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçlarından tutuklandığı öğrenilen Çiçek'in, İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince yapılan değerlendirmede oy birliğiyle tahliyesine karar verildiği belirtildi.

Heyette yedek üye eksikliği bulunması nedeniyle, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden bir üyenin de görevlendirildiği ve Mahkeme Başkanı Nurettin Ak, Üye Hakim Tuncay Aslanlı ve 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden görevlendirilen Oktay Kuban'dan oluşan heyetçe tahliye kararı alındığı kaydedildi.

Tahliyesi kararlaştırılan Çiçek hakkında herhangi bir adli kontrol uygulamasının da işletilmediği belirtildi.

''ZOR KOŞULLARDA YAZILAN İTİRAZ DİLEKÇESİ''

Çiçek'in tutuklandığı 11 Kasım gecesi AA muhabirine açıklama yapan ve tutuklama kararı veren mahkemeye itiraz dilekçesini sunduğunu belirten Çiçek'in avukatı Mustafa Çevik, nöbetçi hakim İdris Asan'ın, müvekkili ve kendisinin yaptığı savunmayı CMK'nın öngördüğü şekilde tutanaklara geçirmediğini öne sürmüştü.

Çevik, itiraz sürecini şöyle anlatmıştı:

''CMK'nın 268. maddesi çerçevesinde zabıt katibine tutuklamaya ilişkin itiraz beyanlarımız yapılmak istenmiş, ancak hakim 'yarın yazın, getirin' şeklinde tepki göstererek, zabıt katibi marifetiyle itiraz hakkımızın kullanılmasını engellemiştir. Tüm engellemelere rağmen adliyenin zor koşullarında yazdığımız itiraz dilekçesi, havale etmesi için hakim İdris Asan'a götürülmüş, ancak hakim, dilekçeyi bugün değil, yarın inceledikten sonra havale edeceğini bildirmiştir. Nöbetçi savcıyla irtibat kurularak, hakimin dilekçemizi havale etmek zorunda olduğu belirtilmiş, adliye servisinde savcının yanında uzun tartışmalar sonucu dilekçenin havale edilmesi sağlanmıştır.''

Avukat Çevik, müvekkilinin Genelkurmay'da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargahında kurmay albay olarak görev yaptığını ve çağdaş ceza hukukunda tutuklama kararlarının istisnai kararlar olduğunu belirterek, müvekkilinin ''hukuk dışı tutuklama kararıyla'' adeta cezalandırıldığını savunmuştu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN