forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

GAZETECİ ZAFER ÖZCAN'IN KALEMİNDEN, 28 ŞUBAT'TAN GÜNÜMÜZE MEDYANIN HASAR RAPORU...

Aktif .

zaferozcan_kitapGazeteci Zafer Özcan 28 Şubat döneminin medyadaki hasar raporunu, "Arz Ederim: 28 Şubat'tan Günümüze Basın Sendromu" adıyla kitaplaştırdı. Kaynak Yayınları'ndan çıkan kitap, ağırlıklı olarak 28 Şubat dönemi medya-İktidar-Güç ilişkilerini eleştirel bir bakışla yorumlayarak yakın dönem basın tarihimizi inceleyenler için yeni bir kaynak oluşturmayı amaçlamış...

MEDYA ELEŞTİRİSİ TÜRKİYE İÇİN HALA ÇOK YENİ

Aksiyon Dergisi muhabiri Zafer Özcan'ın "Arz Ederim" isimli kitap çalışması, medya üzerine yazılar kaleme alan, inceleme ve araştırmalar yapan, söyleşiler gerçekleştiren ve Türkiye’deki medya kritiklerini yakından izleyen bir muhabirin, 10 yıllık birikiminin meyvesi.

Son yıllarda özellikle internet ortamında medya üzerine sürekli yeni siteler açılsa da, medya üzerine yapılan yayınlar artsa da, ‘medya eleştirisi’ kavramı ülkemiz için hala çok yeni.

MEDYA HALKTAN ALDIĞI GÜCÜ ÇIKARINA KULLANIYOR


Normal demokrasilerde, yasama – yürütme ve yargıdan sonra 4. kuvvet kabul edilen ve toplumsal bir denetim aracı işlevi gören medya, Türkiye pratiğinde kendini sık sık 1. kuvvet konumunda görüyor ve buna göre tavır alıyor.

Birinci kuvvet anlayışı, medyayı sürekli hataya zorluyor. Kendini bütün kurumların üstünde gören yöneticiler – yazarlar, hatta muhabirler, ellerindeki gücü toplum yararına değil, kendi çıkarları için kullanabiliyor.

Peki, sonuçta ne oluyor? Siyaseti kendi anlayışına göre dizayn etmek, başbakanları ve hükümetleri belirlemek, devlet ihalelerinde söz sahibi olmak, seçimlerde vatandaşı yönlendirmek, toplum mühendisliğine soyunmak, yalan haber yapmak, hatta yalan haberi rutinleştirmek, beğenmediği kişi ve kurumlar hakkında haksız ve karalayıcı sıfatlar kullanmak, insanların şeref ve haysiyetlerini rencide edici yayınlar yapmak gibi konu başlıkları; Türkiye’deki ‘merkez medya’ anlayışının yerleşik konu başlıkları haline geliyor.

GAZETE TİRAJLARI NEDEN HEP YERİNDE SAYIYOR?


Ve medya, ülkenin en tartışmalı kurumlarından birine dönüşüyor. En güvenilmez kurumlar listelerinin hep ilk sıralarında kendine yer buluyor. 70 milyonluk bir ülkede gazete tirajları yıllardır, 4 – 5 milyon arasında gidip geliyor.

Bu kitap elbette, bu kadim ve derin medyatik sorunlar için çözüm reçeteleri önermiyor. Sadece medyanın Türkiye toplumuyla, siyasetiyle ve diğer kurumlarıyla ilişkisine ve bu ilişkinin arızalı hallerine dair tespitler içeriyor. Örnekleri de bizzat medyanın kendisinden veriyor. Belki de yaşanan farkına varılması ve çözüm yoluna girilmesi anlamında ortaya net bir fotoğraf koyuyor.

HERŞEY DEĞİŞİYOR TABİ Kİ MEDYA DA...


Günümüzde Türk Medyası’nda yaşanan değişim ve dönüşüm ise bu fotoğrafı daha anlamlı hale getiriyor. Bütün kurumlar gibi medyanın da dönüşüm sürecine girdiği bir dönemde, Arz Ederim'de Zafer Özcan medyaya içeriden bakıyor.

BİZDEN UYARMASI...

Kitabı okurken zaman zaman hayretler içinde kalabilir, kendinizi,”bunuda mı yazmışlar” , “bunuda mı ciddi ciddi sormuşlar” gibi sorular sorarken bulabilirsiniz...

Kitabı online sipariş etmek için tıklayın..

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN