forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

E-KİTAP: CESUR YENİ MEDYA

Aktif .

cesur_yeni_medyaxAlternatif Bilişim Derneği tarafından çıkarılan 'Cesur Yeni Dünya' isimli kitapta internetin Arap isyanlarındaki rolü ve Wikileaks belgelerinin dünyayı nasıl etkilediği ele alınıyor. Kitap internetten ücretsiz olarak pdf formatında da sunuluyor...

 


Tunus’ta başlayıp Mısır’a ve diğer birçok Arap ülkesine sıçrayan, akabinde Libya’daki gelişmeleri tetikleyen “Arap” isyanlarında yeni medyanın oynadığı rol nedir? Elektronik ağlar hükümetleri, rejimleri değiştirebilir mi? Wikileaks soruşturmacı gazeteciliğin neresinde duruyor? gibi olgular ele alınıyor…

Alternatif Bilişim tarafından derlenen elektronik kitap "Cesur Yeni Medya", üç bölümden oluşuyor.

İlden Dirini'nin giriş ve değerlendirme yazısının devamında başlayan birinci bölüm, Tunus'ta başlayıp Mısır'a ve diğer birçok Arap ülkesine sıçrayan ve Libya'daki gelişmelerle süregiden Arap isyanlarında yeni medyanın oynadığı rolü tartışıyor. Konuyu farklı açılardan ele alan İsmail Hakkı Polat, Ayşe Kaymak, Barış Engin, Koray Löker ve Işık Barış Fidaner'in yazılarını içeren bölümdeki tartışmalar, Alternatif Bilişim'in Ocak ayında Elektrik Mühendisleri Odası'nda düzenlediği Wikileaks konulu toplantıda ortaya atılan konuların genişletilmesi ile oluştu.

İkinci bölüm, Wikileaks'i gazetecilik ve yeni medya bağlamında inceliyor. Özgür Uçkan, Mete Çubukçu, Noyan Ayan, Başar Başaran ve Gülseren Adaklı'nın yazılarının yer aldığı bu bölüm, Wikileaks ve sızıntı gazeteciliğinin toplumsal bilgi ve iktidar değişimi açısından sağladığı olanaklar, siyasal konumlanışı gibi tartışmaları içeriyor.

Üçüncü bölümde, Wikileaks'i oluşum halindeki ve sonuçlarına götürülen bir fikir olarak anlamaya çalışıyoruz. Julian Assange'dan çevirdiğimiz üç yazının ardından Işık Barış Fidaner, Burçe Çelik ve Andreas Müllerleile'nin yazıları Wikileaks'in fikirsel temelleri, imkanları ve sonuçlarını ele alıyor.


CESUR YENİ MEDYA'NIN E-KİTAP FORMATINI BİLGİSAYARINIZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN