forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

“UZUN GÖLGELİ CÜCELER”, KİTAP RAFLARINDA YERİNİ ALDI

Aktif .

derya-kirici-kitapGazeteci Derya Kırıcı’nın Türk-Ermeni ilişkilerine mercek tuttuğu 3’üncü kitabı “Uzun Gölgeli Cüceler” kitap raflarındaki yerini aldı. 

ASALA cinayetleri ve örgütün çöküş sürecinde, Türk ve Ermeni ilişkilerine yeni bir bakış açısı getiren kitap, iki ulus arasındaki dostluk adına kendisini Taksim meydanında yakarak ölen ve adı unutulan Artin Penik’e ithaf ediliyor.

 

Sürükleyici hikayesi ve şaşırtıcı benzerlikleri ile okuyucuyu çok kısa sürede etkisi altına alması beklenen roman türünde yayınlanan kitapta, tesadüfen girdiği sinema dünyasında, mesleki kariyerine her şeyden çok önem veren Selma’nın “Uzun Gölgeli Cüceler”le yolunun acı ile kesişmesinden sonra devletin istihbarat örgütüyle çalışması anlatılıyor.

 

ÜNLÜ VE CESUR KADIN

 

Romanda, mesleğine ve kariyerine ölesiye tutkun Selma, şöhreti ve parlak ışıkları elinin tersiyle bir tarafa itip onların izini sürer, İstanbul’dan Paris’e, Zürih’ten Atina’ya. Los Angeles’da Mehmet Baydar ve Bahadır Demir’le başlayan cinayetler silsilesi, onun ve ekibinin verdiği bilgilerden sonra kesilir. O “cüceleri” darmadağın eden, adları bilinmeyen kahramanlardan sadece biridir, bu ünlü ve cesur kadın.    

 

Selma bir taraftan tüm bu acı olayların sorumlusu ASALA’nın izini sürerken bir taraftan da bir zamanlar hepimize yurt olan bu topraklarda, başlangıçta kurduğumuz o olumlu algıları, yeni söylemler ve pratiklerle yeniden kurmanın olası olup olmadığını sorgular içten içe.

 

Yakasını bırakmayan platonik gönül yarasının da eşlik ettiği roman, büyük oranda yaşanmış gerçek olaylardan oluşuyor. Romanı iki yıllık bir araştırma sonucu yazdığını belirten Derya Kırıcı, Anadolu topraklarının uzun yıllar çok sayıda farklı ırk ve dinlere dostça yaşam olanağı sağlayan bir yurt olduğunu belirterek, şu görüşleri dile getiriyor: 

 

ÇOCUKLAR BU DÜŞMANLIĞI HAK ETMİYOR

 

“ Bu halkların içinde özellikle mimariden musikiye; mutfağımızdan edebiyata, onlarsız olamadığımız, Türk âdetlerini, hatta dilini benimsediği için kendilerine ‘millet-i sadıka’ dediğimiz Ermenilerle yaşadığımız sorunlara el atmak istedim. 1600 yıllık koskoca bir tarihi ve hepimizi bekleyen aydınlık bir geleceği, acı olayların sorumlusu o cücelerin uzun gölgelerine terk etmemeliyiz. Bu Türk ve Ermeni halklarının dostluğu adına büyük bir yanlış ve haksızlık olur. İki tarafın çocukları bu düşmanlığı hak etmiyor.''

 

1915 yılında yaşanan olayların sorgulanmasının tarihçilerin görevi olduğu düşüncesinde olduğu için kitabında o dönemi sorgulamak yerine sonuçlarını ve neler yapılması gerektiğine dair ipuçları bulmaya gayret ettiğini anlatan Kırıcı,“nefretin dipsiz kuyusundan beslenenlere fırsat verilmezse çok uzun yıllar etle tırnak olmuş iki toplumun bu kadar farklı yerlere savrulmayacağı ve birbirlerine düşman olmayacağı” görüşünde.  Kırıcı’ya göre, “Zaten bu düşmanlık onların acısını kullananların hedefi.”

 

Kırıcı’nın Türk ve Ermeni dostluğunu yeniden kurmak için somut bir de önerisi var. ASALA terörünü protesto etmek için 30 yıl önce Taksim Meydanı’nda kendisini yakan Artin Penik’in hayatını kaybettiği 15 Ağustos tarihinin “Türk-Ermeni Dostluk Günü” olarak ilan edilmesi. Kitabını da bu ülkenin yakın tarihinin, “adsız” kahramanlarından biri olan Artin Penik’in anısına ithaf eden Kırıcı, şimdiye kadar bunun yapılmamasının büyük bir eksiklik olduğuna işaret ediyor. 

 

Tanyeri Yayınevi’den çıkan, “UZUN GÖLGELİ CÜCELER” 384 sayfa. Kitap, 15 Eylül’de raflara çıktı.

 

KİTAPTA YANITLARI VERİLEN BAZI SORULAR ŞÖYLE:

 

-Dinlenmek için gittiği oyun salonunda bir Ermeni’nin kurşunlarına hedef olan, olaya tanık olan bir başka Ermeni’nin saldırganın elinden silahını aldığı ve yine Ermeni bir taksici ile hayatını kurtarabilmek için hemen hastaneye yetiştirilen diplomatımız kimdi?

 

-Paris’e gelen gazeteci arkadaşını havaalanına götürmek isteyen, ancak arkadaşının “Bu kış kıyamette oralara kadar gelme” şeklindeki ısrarlı itirazı üzerine havaalanına gitmekten vazgeçen ve bu konuşmadan sonra, arkadaşı Türkiye semalarına henüz girmişken Ermeni kurşunlarının hedefi olan görevlimiz kimdi?

 

-Nisan 1980’de ASALA Türkiye’nin başına uzun yıllar bela olacak hangi örgütle ortak eylem kararı aldı ve bu toplantıyı kim organize etmişti? Eli kanlı bu iki örgüt, hangi ülkeye desteklerinden dolayı açıkça teşekkür etti?

 

-Paris’teki bir camide 1915 olaylarının ele alınması için Ermenilerle birlikte toplantı düzenleyen baş imam kimdi ve nereliydi?

 

-Babasını öldüren ASALA üyesi katili omzundan aldığı yaraya rağmen kovalayan 17 yaşındaki genç kimdi? 

 

-Ermeni davasının savunucularından olan ama “60 yıl gecikmeyle gelen terörizmin özrü yoktur. İsrail gizli servisleri, eski Nazi şeflerinin peşinde koşar, ama Hitler’in ölümünden 10 yıl sonra doğmuş suçsuz Almanları öldürmez” diyerek işlenen cinayetleri eleştiren Fransız gazeteci kimdi? 

 

- Ermeni tezlerini çürüten kitaplar yayınlayan Kamuran Gürün ile Bilal Şimşir’in Fransızcaya çevrilmiş kitaplarını piyasaya sürülür sürülmez satın alarak kitlelere ulaşmasını engelleyen ve kitapların ikinci baskısının yapılmaması için yayıncıya yüklü bir ödeme yaptıklarını açıklayan Qhannes Dedeyan, hangi Fransa Başbakanının özel sekreteriydi?

 

-Dışişlerinin parlak diplomatlarından Galip Balkar’a saldırı yapıldığını görerek teröristleri kovalayan üniversiteli üç gençten birinin terörist kurşunuyla hayatını kaybettiği, parkta oturan bir emekli albayın da belindeki tabancayla teröristi yaralayarak kaçmasına engel olduğu, ilk kez teröristleri kısa zamanda yakalayarak adalet önüne çıkaran ve mahkemeleri basına kapatarak Ermenilerin propaganda yapmalarına fırsat vermeyen ülke neresiydi?

 

 

 

-Pek çok gayrimüslimin dükkanı bulunan Kapalıçarşı’da ASALA tarafından gerçekleştirilen eylem aslında niçin yapılmıştı? 

 

 

 

 -Ermeni Davasını Savunma Komitesi’ne “1915 olaylarının Ermeni halkına karşı bir soykırım olduğuna şüphe yoktur. Ermenilerin tarihsel haklarını arama ve hesap sorma niteliği taşıyan yaklaşımlarına Fransa karşı çıkmayacaktır” şeklinde bir mektup göndererek cinayetleri zımmen destekleyen Fransa Cumhurbaşkanı kimdi?

 

 

 

 

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN